Velké věci dělá vláda Petra Fialy správně. Tou největší, vedle našeho předsednictví v Evropské unii, je podpora Ukrajiny v jejím odporu proti agresi Ruska. A to jak na české úrovni, tak na úrovni EU a Západu jako takového. Cesta velké části české vlády do Kyjeva byla velkým a správným gestem. Už proto, že se odehrává v době, kdy Rusko už týdny likviduje ukrajinská města a infrastrukturu. A kdy opravdu nevíte, zda se nestanete obětí některé z ruských raket.

Vedle osobní odvahy, která je k takové cestě třeba, je nutná i odvaha politická. Protože pro část Čechů se jedná téměř o zradu jejich vlastních zájmů. O potvrzení jejich smyšlenky, že česká vláda se víc stará o Ukrajinu a její potřeby než o ně. To, že je jejich finanční situace, způsobená putinovým energetickým vydíráním Evropy, mnohdy složitá, je ale fakt. Skutečnost, že jejich potíže jsou zcela nesouměřitelné se situací lidí na Ukrajině, je nezajímá.

Luboš Palata
Parní lokomotivy jsou fuč. Auta na benzin už nedám

To čecháčkovské sobectví a mnichovanství je v nich hluboce zakořeněno a část těchto lidí nepřesvědčí nic. Ale i oni jsou občané, i oni mají volební hlas, jehož váha se neměří ani IQ, ani dobrými úmysly. O tu nemalou část mezi nimi, kterou přesvědčit lze, by však měla vláda zabojovat. Nejen tím, že bude trpělivě vysvětlovat hodnotu pomoci Ukrajině a Ukrajincům. A nebezpečí, které i nám reálně hrozí, pokud by Vladimir Putin se svojí agresí uspěl.

Nepomohou totiž jen slova, ale jsou nutné výsledky vládnutí. Dobrá, rychlá a transparentní pomoc občanům v energetické krizi, podpora ekonomiky, aby kvůli vysokým účtům za energie neklekla. Zajištění tepla, světla a práce. Není to v dnešní době jednoduchý úkol, ale vláda Petra Fialy musí ukázat, co umí. I ona se musí v mimořádné době vypnout k mimořádnému výkonu. Tak jako se k němu vypnula Ukrajina. Představa, že my v Česku nemusíme, je chybná. Na vládní i na naší občanské úrovni.