Ve čtvrtek vpodvečer přišla zpráva, že policie předala předsedovi sněmovny Janu Hamáčkovi žádost o vydání Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka  k trestnímu stíhání. Jde o kauzu Čapí hnízdo, kde mohlo dojít k dotačnímu podvodu. Stručně řečeno, Andrej Babiš je podezřelý, že vyňal farmu z holdingu Agrofert, aby splňovala podmínky EU, vyčerpal padesátimilionovou dotaci na rekonstrukci a poté ji zase vrátil do mateřské firmy. Kauzu prověřuje i Evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF. 

Pokud mandátový a imunitní výbor vedený Miroslavou Němcovou (ODS) navrhne oba poslance vydat, sněmovna je v září zbaví imunity. Podle kodexu ANO o neprodlené vydání dokonce oba muži musejí sami požádat. V tu chvíli můžeme zapomenout na vše, co se do té chvíle stalo.

Z Andreje Babiše – bojovníka proti korupci se stane Andrej Babiš – miliardář, který si chtěl uloupnout pár milionů z evropské kasy. Navíc mu při tom asistoval Jaroslav Faltýnek jako tehdejší člen představenstva Agrofertu. Političtí konkurenti by museli být impotentní, kdyby to v kampani nerozjeli na plné pecky. A do myslí voličů se začnou vkrádat otazníky nad čistými úmysly šéfa populárního hnutí. Až do rozsudku je pochopitelně nutné na Babiše hledět jako na nevinného, ale politická presumpce neviny neexistuje. Tipněte si, kolikrát Miroslav Kalousek, Petr Fiala nebo Lubomír Zaorálek s chutí vysloví spojení „obviněný Andrej Babiš“? Pokud by Babiš přesto volby vyhrál, kdo s ním půjde do koalice? Riskne někdo vládu s mužem, který do roka může luxusní Čapí hnízdo vyměnit za strohou celu v Ruzyni?

Kauza Čapí hnízdoZdroj: Redakce