Jako jeden muž hlasovali proti jeho vládě, což, jak připomněl předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura, se stalo poprvé v polistopadové historii.

S podobnou situací se potýkal i Mirek Topolánek a Jiří Rusnok, ale v jejich případě šlo vždy o pár hlasů, tentokrát jich Babišovi chybělo k důvěře dvacet. Na špičkového manažera, za jakého se považuje, to je skutečné fiasko. Na vlastní kůži poznal, že stát není firma a splácané programové prohlášení, které je způli jako vystřižené z programu ČSSD a způli ODS, žádného politika neoblafne.

Jednání o důvěře vlády v Poslanecké sněmovně 16. ledna v Praze. Andrej Babiš
Babišův debakl. Jeho menšinová vláda důvěru nezískala

Andrej Babiš teď bude muset začít skutečně jednat. Pokud chce zůstat v čele vlády, nemůže počítat s ČSSD, KDU-ČSL či ODS. Zatím to tedy vypadá na holport s SPD a KSČM, tedy stranami, které vyjádřily podporu prezidentu Miloši Zemanovi. Otázka je, co na takové úvahy řekne Evropa, konkrétně šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker, za nímž premiér v demisi Babiš jede do Bruselu.

Unie umí dát najevo chlad, naposled třeba Juncker nepodal při handshake ruku novému polskému premiéru Morawieckému. Některé věci svět neodpouští. Brilantní jazyková znalost nepomůže. Babišovy sny se zatím víc než skutečnosti blíží škaredé noční můře.

Kateřina Perknerová.
Komentář Kateřiny Perknerové: Češi neskočili na špek