Z logiky věci by to mělo znamenat, že ve všem ostatním ANO ustoupilo. Chyba lávky. Andrej Babiš kývl jen na to, co by prosazoval i sám, například zvýšení rodičovského příspěvku nebo zastropování finanční spoluúčasti pacientů. Šéfové sociální demokracie neprosadili ani konkrétní podobu náhradního výživného, dostali jen příslib, že se to bude řešit. O daních se decentně mlčí, což znamená, že se zvyšovat nebudou.

Andrej Babiš
Problémy ve vznikající vládě? ANO a ČSSD se dohaduje nad premiérem i nad daněmi

A pak tu jsou personálie. ČSSD žádá pět ministrů, dostane ale čtyři. Pokud Andrej Babiš koalici chce, bude mezi nimi i vnitro a sociální věci. Kráčí-li vědomě k předčasným volbám, bude operovat zahraničím, obranou či školstvím. S tím by duo Hamáček Zimola před delegáty sjezdu předstoupit nemohlo.

Je tu ale ještě třetí, možná nejpravděpodobnější, varianta. Babiš dá ČSSD vše, co bude chtít, ale do měsíce po získání důvěry začne porušovat jeden bod úmluvy za druhým. ČSSD z vlády odejde, Babiš ji doplní svými lidmi a zemi bude v pohodě řídit s menšinovým kabinetem a nepsanou podporou KSČM a SPD. Zatím to vypadá, že ČSSD cpe nohu do rukávu hnutí ANO, zatímco ochotné ruce čekají jinde.   

Ředitel redakcí Deníku Roman Gallo
Komentář Romana Galla: Pomozte nám odhalovat lež