Kdyby zdůraznil to nebo ono, mohl by hravě vládnout se sociálními či občanskými demokraty, s TOP 09 i KDU-ČSL, rozhodně s Piráty a STAN. Jenže všechny tyto strany řekly dopředu a natvrdo, že pod obviněným premiérem v kabinetu nebudou.

V době, kdy se jedná o brexitu, směřování eurozóny, obraně vnějších hranic EU, je ovšem akční vláda s důvěrou sněmovny nezbytná. Nebude-li tady taková ani v lednu, začnou podnikatelé, učitelé, lékaři reptat. A strany, které ještě nepřetavily volební výsledek v konkrétní personální změny, začnou konat, ať už ve prospěch spojení s ANO, nebo proti němu. Týká se to hlavně KDU-ČSL a ČSSD.

SOCIALISTÉ V KŘEČI

Zatím se především sociální demokraté chovají nepochopitelně. Místo aby do šesti týdnů svolali mimořádný sjezd, ujasnili si priority a rychle zvolili vedení, patlají se v depresi z prohry a tápou. Co zásadního jste slyšeli od Lubomíra Zaorálka nebo Milana Chovance? Nic.

Tristní výsledek ČSSD mimo jiné odráží to, že neměli uvěřitelného vůdce. Sobotka zmizel ze scény, Chovanec si hrál se samopalem a Zaorálek po čtyřech letech v letadle začal bojovat s levnou prací, což skoro nikdo nechápal. Není divu, že levicoví voliči víc rozuměli Babišovi, který rozdával koblihy v metru a lidi přesvědčil, že dokáže řídit zemi stejně jako Agrofert.

Obrovský úspěch Pirátů jde do značné míry na konto Ivana Bartoše. Jeho dredy znamenají vzdor, internetovou transparentnost a lehké pohrdání autoritami. No, nevolte to, je-li vám pod třicet. Pro svých 500 tisíc voličů je zcela důvěryhodný i Tomio Okamura, který si jejich přízeň také odpracoval. Pokud chtějí demagogii, laciná a nesplnitelná řešení, pak se jim všeho z Okamurových úst dostalo v nebývalé míře.

Když vedl TOP 09 Karel Schwarzenberg s třísetletou historií za zády a motýlkem na krku, všichni tak nějak věřili, že TOP 09 je synonymum noblesy. Profesoři zase sluší ODS, byť Václav Klaus a Petr Fiala jsou na první pohled odlišné šálky čaje, pro vyznavače pravicových idejí, nikoli byznysových vazeb, jsou vlastně dvěma stranami téže mince.

ČAS PŘEPŘÁHNOUT

Tradiční partaje, jež vedli rutinéři bez zápalu, sveřeposti až úmorné a spalující touhy po vítězství, letos propadly. Čím dříve si uvědomí nutnost přepřahání, tím lépe pro ně. Jinak je totiž definitivně převálcují ti, kteří opravdu chtějí vládnout.