Už se nesmál. Nejčistší z premiérů Petr Nečas skončil jako hračka v rukou dominantní milenky, která byla shodou okolností šéfkou jeho sekretariátu a brala obří odměny. Tentýž bývalý politik, jehož pád se stal hlavním trumfem Zemanovy prezidentské kariéry, je dnes hvězdou na jeho návštěvě Číny.

Tomáš Procházka
Pohledem Tomáše Procházky: Minišaty a politika

Poslední týden je ukázkovým přehledem podobných kotrmelců. Ještě před deseti dny byli neomezenými vládci české scény Miloš Zeman a Andrej Babiš. Mimochodem muži, kteří tvrdí, že spolu nemají žádný mocenský pakt. Jasně, jen si tak nějak jdou trvale na ruku, ve věci lustračního zákona, střetu zájmů, migrace, rozpočtu (žádal snad Zeman pro někoho jiného Nobelovu cenu za ekonomii?) či kritice EU. Hnutí ANO drtilo ČSSD dvojnásobnými preferencemi a prezident byl nejdůvěryhodnější představitel země.

Náhle se to zbortilo jako domek z karet. Miloš Zeman nezkrotil své nenávistné pudy vůči Bohuslavu Sobotkovi a připravil ponižující divadlo na Pražském hradě s holí jako rekvizitou. V prostorách téměř mytického místa to bylo tak nepatřičné, že i největší Sobotkovi odpůrci byli aspoň na pár minut na jeho straně. Premiér předvedl figuru, za níž ho pochválil dokonce Václav Klaus. Stáhl demisi, která by pochopitelně znamenala pád celé vlády, a vrátil se k návrhu na Babišovo odvolání.

Stanislav Šulc.
Pohledem Stanislava Šulce: Takhle prostě ne

ZEMANOVA POŤOUCHLOST

Přišlo to v momentě, kdy veřejný prostor zaplavily nahrávky, v nichž šéf ANO, který přísahal na zdraví svých dětí, že nikdy nebude ovlivňovat svoje média, rozpráví s redaktorem MfD o tom, kdy jaké kompro se má pustit do novin. Mimořádná schůze sněmovny byla zdrcující osmihodinovou kritikou politika a podnikatele Andreje Babiše. Jeho argumenty a vystoupení poslanců za ANO byly matné, nedůstojné, místy trapné. Naopak zazářili přesvědčiví řečníci Lubomír Zaorálek z ČSSD či Zbyněk Stanjura z ODS.

Dovršením díla pak byla Zemanem svolaná schůzka šéfů koaličních stran do Liberce ve chvíli, kdy předseda vlády a ČSSD nasedal do letadla na státní návštěvu Lucemburska. Tahle poťouchlost se ovšem odehrála v kulisách, jež už nestavěl prezident. Venku demonstrovaly tisíce lidí za dodržování ústavy, proti Babišovi a Zemanovi. Ministři Chovanec, Zaorálek a Ludvík z ČSSD zrušili svou cestu do Číny. Její další účastník a Zemanův přítel Miroslav Pelta seděl za mřížemi vazební věznice. Premiér se rozhodl sepsat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu. Lidovci a sociální demokraté odmítli prezidentovy návrhy na řešení krize.

Miroslav Pelta
Pohledem Michala Kávy: Spadla klec?

SPASITEL KAJÍNEK

Prezident i ministr financí pochopili, že čas hraje proti nim. Hnutí ANO už se smířilo s tím, že místo Babiše navrhne na post ministryně financí Alenu Schillerovou. A Miloš Zeman? Ten se jako obvykle obrací k lidu. Oznámil totiž, že udělí milost Jiřímu Kajínkovi, dvojnásobnému vrahovi a muži zdravému jako řípa. Co na tom, že loni v únoru pravil: „Pan Kajínek dlouhodobě a vážně nemocný není, takže mu milost neudělím."

A obecně k milostem řekl: „Neuděloval bych je nikomu s výjimkou případů, kdy někdo umírá na smrtelnou nemoc a chce posledních pár týdnů života strávit v domácím prostředí, pokud nějaké má. V takovém případě bych milost udělil na základě lékařského doporučení. Avšak s výjimkou případů velmi závažných trestných činů, jako je třeba vražda." Zeman tvrdí, že se smlouvy (například ta koaliční) mají dodržovat. A co slovo, pane prezidente?

Pavel Bělobrádek
Pavel Bělobrádek: Babiš i Kalousek patří minulosti, my se díváme dopředu