Jeho nápady na podporu jednobarevné vlády Andreje Babiše rázně odmítli. Při projevech slovenského premiéra Roberta Fica a odborářského lídra Josefa Středuly si uvědomili, že jejich recepty na úspěch jsou přijatelné i pro ČSSD. A pak za svého předsedu zvolili Jana Hamáčka, který může sehrát roli svorníku mezi haškovci a dienstbierovci.

Sjezd CSSD v Hradci Králové
Předsedou ČSSD je Hamáček, zvítězil nad Zimolou. Chovanec ve vedení končí

Jestli někomu zatrnulo, tak asi Andreji Babišovi. Hamáček se možná jeví jako nevýrazný a ohebný politik, který se domluví s každým, ale pravda to není. Je zkušený vyjednavač, byl úspěšný volební manažer, při nedávném výběru místopředsedy sněmovny získal největší počet hlasů. Prezidenta respektuje, ale rozhodně by ho nenapadlo se Zemanovou pomocí zachraňovat ČSSD. Natož s ním stát na holdovacím pódiu vedle Tomia Okamury.

Jisté je, že Hamáček půjde do vyjednávání s hnutím ANO s podmínkou, aby vládu nevedl trestně stíhaný politik. A k tomu přidá balík daňových, mzdových a důchodových požadavků. To pro sociální demokraty po sedmiprocentním debaklu není špatný start. Stejně jako to, že Hamáček začne svoji dráhu předsedy ČSSD třídenní cestou do Bruselu.

Prezident Miloš Zeman na sjezdu.
Zeman na sjezdu ČSSD: Zahajte jednání s hnutím ANO