Nyní v Panelu Deníku naprosto drtivě odpověděly, že si nepřejí vládu s podporou extremistů z SPD a komunistů. Tím ještě před obnovením jednání mezi ANO a ČSSD dali lékaři, učitelé, podnikatelé, knihovníci či umělci najevo, že právě tato varianta vládnutí je pro ně přijatelná.

Ačkoli se koaliční smlouva a programové prohlášení již rodí, zdaleka není vyhráno. Sociální demokraté se oprávněně obávají, že jakmile vláda získá důvěru, budou v ní za otloukánka, kterého ve sněmovně budou válcovat poslanci ANO, SPD a KSČM.

Tomu lze ovšem snadno předejít. ČSSD žádá převolení sněmovních orgánů tak, aby okamurovci přišli o své funkce. „V případě, že hnutí ANO bude s těmito požadavky souhlasit, logicky ztratí jakoukoli důvěru SPD a přestane být pro nás věrohodným politickým partnerem,“ píše se ve včerejším tiskovém prohlášení SPD.

Pokud to ANO s ČSSD myslí vážně, na její požadavek kývne. Nemusí se přitom ohlížet na postoj komunistů, protože v tomto směru najde podporu u lidovců, Pirátů, STAN a TOP 09. Hic Rhodus, hic salta, pane premiére Babiši.