Uhranul je totiž miliardář Andrej Babiš, který je všechno, jen ne nudný. Velkoryse pominuli jeho střety zájmů, kauzu Čapí hnízdo, kvůli členům ANO rozpadlé koalice na mnoha radnicích, vyhozeného olomouckého hejtmana Koštu, zmatky kolem EET.

Babišovcům by podle průzkumů dalo hlas kolem třiceti procent voličů, sociálním demokratům o polovinu méně. Aktuální data agentury STEM dokládají, že Andrej Babiš je nejpopulárnější politik s 56 procenty, Bohuslav Sobotka za ním zaostává o 17 bodů a obsadil šesté místo, Milan Chovanec je ještě o stupínek níž. Lídr ČSSD hledá cestu, jak z toho ven.

Úder na solar

Rozhodl se zaútočit přímo na svého největšího konkurenta. Opřel se o usnesení sněmovny, které po Babišovi požadovalo vysvětlení jeho obchodních a finančních transakcí. Premiérovi poradci k tomu přidali obsáhlou analýzu s 22 otázkami jdoucími až k samým počátkům Babišova podnikání, kdy začal budovat impérium Agrofert.

Šéf ANO to správně pochopil jako snahu dostat ho z vlády. Naštvalo ho, že premiér nepočkal ani na dopis, který poslal poslancům. V něm podle svých slov vysvětluje vše, nač byl sněmovnou tázán. Ve skutečnosti zopakoval jen to, co už řekl mnohokrát. Sobotka a mnozí komentátoři jsou přesvědčeni, že Babiš jako podnikatel využil všech možností, aby neplatil daně. Podle nich tím obcházel zákon. Babiš to striktně odmítá, což dokládá stovkami stran různých dokumentů.

Chybí jen krůček, aby si v pasti, kterou nastražil, premiér srazil vaz sám. Pokud Babiše po humbuku minulých dní neodvolá, bude všem k smíchu. Jak trefně poznamenal komentátor Reflexu Bohumil Pečinka, byl by to jakýsi papuč (po vzoru pavěda). Sobotka by potvrdil pověst nerozhodného, teflonového a příliš opatrného politika. Andrej Babiš by sbíral body, aniž by hnul prstem. Navíc na jeho čarování s korunovými dluhopisy by si už nikdo ani nevzpomněl.

Zemanova dobrá nálada

Pak tedy zbývá jediná možnost. Požádat prezidenta, aby Andreje Babiše odvolal. Ten podle informací Deníku Sobotkovi vzkázal, že je ochotný o tom přemýšlet, pokud k návrhu přibalí i lidoveckého ministra kultury Hermana. Na Hradě logicky vládne dobrá nálada, neboť Miloš Zeman může rozehrát vlastní partii – v dokonalém souzvuku s Babišem. Však to také spolu ve středu podrobně proberou. Zeman může po Sobotkovi chtít sto podpisů pro důvěru vládě, nebo se domluvit se šéfem ANO, že odejde jen on a na ministerstvu ho nahradí Alena Schillerová. Babiš v roli mučedníka pak bude mít půlroční volno na kampaň a cizelování programu.

V úvahu připadá i jakýsi poloúřednický kabinet, který prý preferuje Milan Chovanec. Pro ČSSD všechno špatně. Ale to neznamená, že pro ANO je všechno dobře. Andreje Babiše totiž musí trápit otázka, s kým po vítězných volbách sestaví vládu. Jak řekl, určitě v ní nebude sedět se Sobotkou, Chovancem, Bělobrádkem a Jurečkou. Takže s Fialou, mladým Klausem a Černochovou? Možná, i když ODS zatím vzdoruje (ale o úpravách EET se přece jednat dá, no ne?).
Bohužel může nastat i varianta, že by Babiš sáhl po Okamurově SPD. A to by byl konec demokracie v Česku.