Libovolně může míchat pořadím, odmítat zasloužilé straníky a přivádět svoje koně, například z podnikatelského nebo sportovního prostředí. Babiš dá na svůj instinkt a voličům předkládá lidi, kteří podle něj mohou uspět. Byť tedy straníci na Liberecku i v Praze odmítli Martina Komárka, šéf ho klidně může znovu vrátit do hry.¨

Bohuslav Sobotka.
V ANO lídry vybírá Andrej Babiš, v ČSSD pár straníků

Sociální demokraté se naopak ohlížejí na to, kolik let si kdo odseděl na stranických schůzích a jak splňuje všechna možná kritéria, kupříkladu je-li ženou, není-li zároveň hejtmanem atd. Přísná a aktivizační měřítka si schválili ve vnitrostranickém referendu. Jenže moc nefungují. Funkcionáři řeší hlavně to, jak urvat jedno z prvních tří míst.

Průběžné testy popularity totiž ČSSD přisuzují desetiprocentní oblibu, což by znamenalo zhruba dvacet mandátů. Není divu, že v takové situaci se prosazuje politický testosteron, a tak kandidátkám ČSSD oproti všem proklamacím vévodí muži. Strach o to, jak se uživit mimo sněmovnu, je zřejmě v pánském klubu větší než v tom dámském. A může být ještě hůř.

Po včerejším zhroucení jihočeské kandidátky voliči tuší, že ve straně přátel se schyluje k bratrovražednému boji. A takové preferují neradi.

Ivan Hoffman
Den Ivana Hoffmana: Inventura peněženky