Socialisté bez lídra nedělají vůbec nic. V tom mají lidé kolem Michala Haška a Jiřího Zimoly, kteří včera představili platformu Zachraňme ČSSD, pravdu. Otázka je, proč právě oni a hlavně s jakým stéblem pro tonoucí přicházejí. Zdanění církevních restitucí není žádná bomba, kvůli níž by davy šílely. A podpora Miloše Zemana?

Před pěti lety po prvním kole prezidentských voleb politolog Bohumil Doležal uvedl: „Případné Zemanovo vítězství bude pro sociální demokracii znamenat bartolomějskou noc. Bratrovražedný boj by mohl čekat i ČSSD, protože to tak nějak odpovídá letoře pana Zemana. Usnesení, podle nějž mají lidé zvážit ve druhém kole jeho podporu, považuji za výraz strašné bezmocnosti. Ta strana je rozpolcená.“

Jiří Zimola.
Kritici v ČSSD založili platformu, chtějí přímou volbu předsedy

I stalo se. Přesto se sociální demokraté neposunuli ani o píď. Nechápou, že je nemohou zachránit straníci, kteří si v batohu nesou lánskou zátěž a krajské skandály typu falešné mluvčí nebo nedořešené kauzy chaty na Lipně. A navíc věří v magickou moc Miloše Zemana, jenž už tlačí káru jiným.

ČSSD potřebuje především autentickou, přesvědčivou, prohranými bitvami nezatíženou tvář. Novou krev, která půjde sebevědomě, ale bez arogance do budoucích soubojů. Pravda je, že ve zdecimovaném Lidovém domě nikoho takového momentálně nevidím. Na přechodnou dobu, kdy je nutné být vidět aspoň ve sněmovně, tím převozníkem – zachráncem – však může být Jan Hamáček.

Kateřina Perknerová.
Komentář Kateřiny Perknerové: Vojtěch Filip, génius reálpolitiky