Komunistické priority by vylétly do luftu a Andrej Babiš by začal chránit především ty, mezi něž přirozeně patří, totiž velké magnáty a podnikatele. Zatím ale nad jeho vládou září slunce a nejvíc ho velebí komunisté, které přizval ke společnému mocenskému stolu.

Díky nim má 107 hlasů jistých, neboť hladoví poslanci KSČM jsou spolehlivější partner než uražený exministr vnitra Milan Chovanec. 

Druhá Babišova vláda.Zdroj: DeníkSociální demokracie pochopitelně bude v novém uspořádání nejslabším článkem a otloukánkem, svíraným Hradem, ANO, KSČM i nespokojenci ve vlastích řadách. Přesto je právě na ní, zda Česko bude mít poctivou, proevropskou a proobčanskou vládu.

Slova Jana Hamáčka, že jeho cílem je Česko, v němž se lidé budou cítit bezpečně i díky jistotám v podobě dobře placeného zaměstnání, dostupného bydlení a spokojené rodiny, jsou příslibem. Naopak opozice včera ve sněmovně nepředvedla kromě moralistních řečí téměř nic. Zadrhla se jako gramofonová deska na tom, že polokomunistická vláda ohrožuje demokracii. Pravda ovšem je, že menšinový kabinet ANO a ČSSD získal důvěru zcela legitimně. 

Opozice by to měla vzít na vědomí a místo planého fňukání nabízet nosné alternativy. V tomto směru vykřesal jiskru naděje předseda Pirátů Ivan Bartoš, který nastínil věcné záměry v oblasti digitalizace a vzdělávání. Snad se přidají i další.