Miroslava Peltu, který sedí ve vazbě, chtějí nahradit hned tři lidé. Odvážlivci, kteří by rádi převzali vládu nad mašinérií s rozpočtem blížícím se miliardě korun.

Kdo by z nich byl nejlepší? Snadná otázka, avšak pekelně těžká odpověď.

Bezprostředně po zatýkání kvůli aféře s dotacemi rozjeli kandidáti svou kampaň. Začali lobbovat u delegátů. Pokud jste se náhodou vrátili z dovolené, dovolte mi malý a zjednodušený ponor do situace.

Největší podporu (minimálně na oko) si nyní hýčká Martin Malík. Dosud nepříliš výrazný manažer by měl pokračovat v trendu z minulých let. Chce zklidnit situaci. Má to háček: nejvlivnějším mužem bude dál kontroverzní bafuňář Roman Berbr.

Potom je tady Petr Fousek. Rozený diplomat, muž s kontakty na mezinárodní scéně. A také exporadce Pelty. Možná i proto leží mnoha lidem v žaludku.

A co Libor Duba, outsider páteční volby? Působí nejkritičtěji: „Ať si delegáti propojí zájmy určitých skupin s jednotlivými kandidáty. Pak si uvědomí, kdo a jak to s fotbalem opravdu myslí."

Otázkou je, zda delegáti (na valné hromadě volí profesionální kluby i zástupci z „pralesních lig") takhle přemýšlejí. Dosud jim šlo hlavně o kohoutky. Když tekly peníze, byla pohoda. Jakmile stát kvůli dotacím zvedl varovný prst, vyděsili se. Ale jen na chvíli. Teď už se to vrací do starých kolejí. Bohužel.

Nechci být pesimista, ale mám obavu, že fotbalv pátek udělá krok z bláta do louže.