Slavit bezesporu může premiér Andrej Babiš, kterému se otevřela cesta k vytoužené vládě s důvěrou. To souvisí i s druhým oslavujícím táborem, který sídlí na ulici Politických vězňů a jenž se jmenuje KSČM. Tak blízko nejvyššímu patru rozhodování komunisté oficiálně nikdy nebyli. Kdo tedy v posledních letech snil o popření odkazu 17. listopadu, má ještě jeden důvod k radosti navíc.

Důvod nesmutnit má rozhodně také celá země. Voliči si zaslouží vládu s důvěrou, přinejmenším s ohledem na rekordní vládnutí ansámblu bez důvěry parlamentu. Že se na ní napřímo nepodílejí extremisté, je po říjnových volbách vlastně překvapivé a potěšující.

A konečně důvod k další z řady oslav má také Miloš Zeman a jeho tým na Hradě. Sázka na veřejnou podporu Andreje Babiše se vyplatila. Prezident svou roli zvládl a zabránil povolebním blamážím. Na čem se dva mocní muži domlouvají ve skutečnosti, zůstane veřejnosti vždy raději zakryto rudou oponou vyvěšenou na Pražském hradě, jak ukázali při čtvrtečním jednání o budoucnosti ČEZu.

ČSSD svým hlasováním rozradostnila celou zemi. Bude mít důvod být šťastná i tato nejstarší tuzemská politická strana? Pokud bude fungovat jako doposud, tak to je velmi nepravděpodobné.