Trump se snaží vyvolat dojem, že jeho aktivita povede k jadernému odzbrojení severokorejské republiky, čímž se zlepší svět. Rétoricky to funguje brilantně. Problém je v detailech. Společné komuniké nic takového neuvádí, zmiňuje se pouze „nastoupení společné cesty“ snad vedoucí k likvidaci jaderného arzenálu. Dvojice vůdců se totiž ve skutečnosti dohodla pouze na tom, že si Američané budou moci odvézt ostatky svých vojáků, kteří byli zajati v korejském konfliktu.

Trump tedy pokračuje v prosazování svého hesla America First. Celosvětově důležitý summit přinesl jen řešení jedné vnitroamerické otázky, navíc takřka nepodstatné.

Kim Čong-un (vlevo) a Donald Trump podepsali na summitu v Singapuru dokument o spolupráci.
Trump a Kim podepsali dohodu o spolupráci. Svět se změní, tvrdí vůdce KLDR

Naopak cena, kterou údajně mistrný byznysmen a vyjednavač Trump byl ochoten zaplatit, je docela velká. Jeho bratříčkování s jedním z posledních diktátorů světa je hrozivou zprávou pro zhruba 25 milionů lidí žijících v KLDR. Trump je obětoval. Mohl, či spíše měl přijít s nějakým Marshallovým plánem pro KLDR 21. století a mohl jim v průběhu několika let výrazně změnit život. Za to by si zasloužil vytouženou Nobelovu cenu míru.

Za možnost odvézt ostatky amerických vojáků si ji nezaslouží a nezasloužil by si ji ani za to, že se KLDR zbaví jaderných zbraní. Obětovat 25 milionů lidí za náš pocit bezpečí je prostě moc silná káva. Singapurský summit tak je ohromné zklamání a další promarněná šance.

Donald Trump a Kim Čong-un na historickém summitu v Singapuru.
Trump dohody rád ruší, varuje Kima Írán. Ostatní země výsledek summitu vítají