„Vážně uvažuji o milosti pro Jiřího Kajínka, řekl pan prezident občanům v Čáslavi," uvedl na svém twitterovém účtu Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. A reakce na sebe nenechala dlouho čekat – Kajínkova kauza se dostala znovu na pořad dne, zároveň se již poněkolikáté a zcela zbytečně vrátila do hospodských rozprav.

Aleksandar Čeferin, nový šéf UEFA
Pohledem Martina Jůzka: (Ne)chtěné místečko ve fotbalové vládě

Zeman tedy znovu potvrdil, že umí. Umí vytáhnout téma, umí ho prosadit do našich myslí, umí nám vnutit otázky, které jsme již ani nechtěli řešit. Vytahováním kontroverzních otázek umí rozdělovat společnost. To vše ale znamená jediné: umí se předvádět. Zřejmě s notnou podporou svého týmu dokáže odhánět pozornost od skutečně závažných otázek, které jeho touha zaujmout za každou cenu často vzbuzuje (již zmíněný problém s dětskou pornografií).

Miloš Zeman na Pražském hradě ohlásil svou kandidaturu na prezidenta.
Zemanovi mají pomoci do Bílého domu lobbisté blízcí Trumpovi

Zeman velmi šikovně, ale také cynicky, hraje na city. Vyhodí podobný balonek v podobě líbivé hlášky před zaplněným náměstím, ačkoli je téměř jisté, že nikdy nic podobného nenastane. Navíc se zcela zapomíná, že včerejší Zemanovo prohlášení je dokonalý veletoč. Když první lidový prezident vstupoval do úřadu, oháněl se výroky, že milosti udělovat nebude. A najednou ji chce udělit takto problematické osobnosti? A chce skutečně?

Nejspíš nikoli, protože je před volbami a Zeman si velmi dobře spočítal (nebo tak ještě učiní), že by mu podobná milost více hlasů odnesla než přinesla. Nicméně z myslí nadšených obyvatel Čáslavi a dalších obdivovatelů Kajínka již včerejší událost nikdo nevymaže. A volby jsou blízko. Že k žádné milosti nedojde, bude už znovu zvolenému Zemanovi zcela lhostejné.

Stanislav Šulc.
Pohledem Stanislava Šulce: Nezáviděníhodná role