Je tedy škoda, že poslední týdny před volbami se poslanci nebudou moci věnovat své hlavní činnosti – tedy schvalování zákonů a diskusi o nich. Namísto toho budou svůj drahý čas muset věnovat řešení nejrůznějších kauz, které se v průběhu prázdnin objevily.

VYDÁNÍ JE NEVYHNUTELNÉ

Tou nejsledovanější rozhodně bude středeční hlasování o vydání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Ačkoli jde o citlivou situaci, nejspíš vše půjde hladce podle následujícího scénáře. Nejprve vystoupí Andrej Babiš se sáhodlouhým projevem, že jde o účelovou snahu ovlivnit volby. S o trochu kratším projevem vystoupí Miroslav Kalousek a připomene podstatu demokracie. Možná pak dojde na několik věcných připomínek a v hlasování bude dvojice poslanců vydána.

Politici napříč politickým spektrem se shodují, že kauza nesouvisí s výkonem poslaneckého mandátu, proto nebudou vydání bránit. Poslanci ANO se pravděpodobně zpronevěří vlastnímu morálnímu kodexu (tedy alespoň jeho původní verzi) a budou hlasovat proti vydání. S tím, že Babiše a Faltýnka začne policie vyšetřovat, ale nic nezmůžou. Stejně jako policie nic nezmůže s tím, že se proces vydávání nejspíš bude opakovat, pokud se oba na základě výsledku voleb dostanou do sněmovny.

DŮLEŽITÉ DEBATY

Ve stínu této kauzy se povedou také opravdu podstatné a závažné debaty. Kauzy jednoho z nejmocnějších mužů země ukázaly, jak nestabilní je politické klima v zemi. Co by se za vlády tradičních stran považovalo za nepřijatelné, může se stát běžným. Řeč je o podezření, že někdejší ministr financí účelově posílal sobě podřízené úředníky na firmy, které jeho podnikům stály v cestě. Takové podezření je extrémně závažné a měla by se o tom vést debata na nejvyšší možné úrovni, tedy právě v parlamentu.

Podobně závažné pak jsou výroky ministra spravedlnosti Roberta Pelikána na adresu policie vyšetřující Čapí hnízdo. Pelikánovi jeho stranická příslušnost nejspíš natolik zasahuje do výkonu ministerského postu, až se dopustil řady činů, jež by dříve vedly k okamžité rezignaci. Také to by se na půdě Poslanecké sněmovny mělo řešit a zástupci občanů by k tomu měli zaujmout jasně odmítavé stanovisko.

ZPOCHYBNĚNÍ BÝVÁ ZAČÁTEK

Hnutí ANO vstoupilo do politiky s tezí, že „ji bude dělat jinak“. A poslední události naznačují, co to mělo znamenat. ANO vždy zpochybňovalo práci konkurenčních politiků, a dokud se  toho drželo, bylo vše v pořádku. Nyní již otevřeně zpochybňuje práci policie a zatím jen v náznacích také podrývá důvěru ve funkční soudní systém. Poučení z historie přitom mluví jasně: zpochybňování základů společnosti vždy stojí na začátku velkých celospolečenských změn končících totalitou.

Jako zajímavý střípek z reál-politiky ANO se navíc ukazuje její snaha dostat svého kandidáta do rady veřejnoprávní České tiskové kanceláře (ČTK). Jde o Petra Žantovského, člověka s barvitou minulostí, který má zároveň výraznou současnost. Je to velký odpůrce veřejnoprávní televize a podporovatele médií, která jsou odborníky označována za šiřitele „fake news“. 

A takového zpochybňovače role veřejnoprávních médií chce ANO jako hlídače ČTK.