Zda se k dobrým zprávám víkendu zařadí také volba nového vedení TOP 09, ukáže až čas. Ale je tu hned několik důvodů, proč tomu tak spíš nebude.

Jiří Pospíšil jako předseda a Markéta Pekarová Adamová v roli první místopředsedkyně by bylo ideální vedení TOP 09, kdybychom byli zhruba rok před volbami. Mladé a mediálně sympatické duo by jistě přilákalo mnoho voličů. On je ale měsíc po volbách, Topka jen tak tak prolezla do sněmovny, a chce-li přežít i další volby, potřebuje lídry, kteří (kacířsky řečeno) nejsou určeni voličům, ale straníkům a sympatizantům.

Kalouskův politický projekt totiž potřebuje značnou vnitřní konsolidaci, upevnění struktur a také novou definici, aby pro voliče přestal být Kalouskovým truc projektem, ale suverénním politickým subjektem. Ten si posléze své voliče jistě najde. Je na tento úkol nové vedení tím pravým?

Druhým problémem, o poznání praktičtějším, je politická minulost Jiřího Pospíšila. Jeho odchod z ODS zanechal na obou stranách citelné šrámy a sbližování středopravého demokratického spektra tak bude o poznání složitější, než kdyby byl lídrem někdo jiný.