Tedy rozhodně pro seniory a ve smyslu sociálního smíru pro celou společnost. Přesto je potřeba opět připomenout, že zvyšování důchodů je i nebezpečné. Kvůli němu se totiž opět odkládá základní strukturální reforma penzí, kterou tento stát nutně potřebuje.

RŮŽOVÉ BRÝLE DOLŮ

Vývoj složení obyvatelstva je neúprosný – dětí se nerodí příliš, seniorů přibývá a jejich životy se v důsledku skvělé kvality života a zdravotní péče prodlužují. 
Migraci, která ve vyspělých státech tuto disproporci mírně řeší, v ČR nechceme, tudíž se musíme připravit na to, že důchodový systém začne vykazovat problémy. Respektive připravme se na to, že bude vykazovat větší problémy než doposud.

Důchodový účet v krizi klasicky končí v deficitu, při konjunktuře se to v minulých dobách dařilo vyrovnávat. Nyní k tomu dochází čím dál složitěji, tedy když to přeložíme: peníze na důchody zkrátka jednou dojdou. Samozřejmě za předpokladu, že vše pojede po kolejích položených před desítkami let, které reznou, a dokonce i korodují, jak by řekl klasik.
Populistická vláda nejspíš nebude tím, kdo lidem naordinuje důchodovou reformu, strašení politiků pravicového spektra, že na důchody nebude, se tak bude stále přibližovat pravdě.Kresba Milana Kounovského

MÝTY A PRAVDA

Mnozí lidé se stále domnívají, že starobní penze je dána shůry a je zajištěna automaticky. Navíc si přeci celý život na důchod platili. Ale to je jedna z největších lží, které si lidé vyprávějí. Průběžný systém nefunguje tak, že si někam dáváte peníze, z nichž vám poté stát postupně uvolňuje ten směšně nízký důchod. Tak fungoval ten nenáviděný a dnes již zrušený Kalouskův druhý pilíř, který při lepším provedení mohl leccos zachránit.

Průběžný systém funguje tak, že za svého ekonomicky aktivního života platíte penzi stávajícím seniorům a můžete se modlit, že vaše děti a jejich děti totéž udělají pro vás. Stát to v tuto chvíli stále garantuje. Je však otázka, jak dlouho se mu to do budoucna bude dařit, když odvody na sociální pojištění, u nás poměrně dost velké, již nebude moci zvyšovat, navíc bude stále méně pracovníků, kteří by je platili. 

Ale snad to někdo z ANO a ČSSD ví a třeba nám to i někdy řekne.

SOLIDARITA S MLADÝMI

Pak tu je ještě jeden zatím zcela opomíjený problém. Sociální pojištění lidé sice platí ze zákona, ale ten dodržují právě kvůli víře, že to nejsou jen vyhozené peníze. Stále ještě větší část pracovníků věří, že od státu penzi dostane. 

Nyní ale na pracovní trh vstupuje generace, která má vidinu důchodu asi následující: do penze půjde někdy v 70 či později a dostane almužnu, která bude kupní silou daleko pod současnou výší. Opět to přeložme do normálního jazyka: tato generace nemůže počítat se státem garantovanou penzí.

A jak od těchto lidí bude stát vymáhat podíl na platbě současných penzí? Protože to je v zákoně? Není takový zákon protiústavní? Není na čase raději přijít s řešením, které pro jednou bude solidární s mladými a jejich budoucností?