I to samo o sobě je šokující, ještě daleko otřesnější je ale jiný fakt. Při pohledu na záznamy o těchto událostech je zjevné, že na rozdíl od obecné kriminality, kterou se daří stále lépe potírat, tyto tragédie jsou stále častější.

Pokaždé se na den dva rozpoutá debata o možnosti změnit americkou legislativu o držení zbraní, pokaždé se ozvou titíž lidé a vlivné instituce a pokaždé se nezmění vůbec nic. A třetí den nastává jen další odpočítávání času do další tragédie.

Nepomohly rámy ve školách, nepomohlo pečlivější „profilování“, tedy vytipovávání potenciálních násilníků pomocí nejmodernějších technologií. Pokaždé se objeví vlk samotář, kterému v mysli cosi přeskočí, vezme automatickou zbraň, kterou si koupil na internetu včetně bohaté zásoby munice, oblékne si černé kapsáče a vyrazí do školy. A páchá čiré zlo.

Mezitím se u nás vrcholní politici fotografují se samopaly a nutí lidem představu, že je dobré mít doma zbraň pro ochranu vlasti. Ačkoli tu máme jeden zářný příklad toho, že hromadění zbraní může vést k tragédii (Uherský Brod 2015), pořád mnozí neváhají tvrdit, že kdyby mezi lidmi bylo více zbraní, nemohlo by k takové tragédii dojít.

Pojďme si znovu připomenout jediné skutečné přímé úměry, které v této problematice fungují. Více zbraní, rovná se více smrti. Méně zbraní, rovná se méně tragédií. Kdo tvrdí opak, lže. Buďto z nevědomosti, nebo záměrně.