Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek žádá prezidenta Miloše Zemana o milost pro manželský pár, který dostal osmiletý trest vězení za to, že na šamanských ceremoniích nabízel psychedelický nápoj ayahuasca. „V zemi, kde pachatelé znásilnění často vyváznou s podmínkou, je tato nespravedlnost do očí bijící,“ míní Michálek.

Pokud mu prezident vyhoví, definitivně tím potvrdí, že nechce do důchodu odcházet jako ten „ošklivý“ z nadtitulku knihy politologa Lubomíra Kopečka. Nejenže po vpádu Putinových vojsk na Ukrajinu ruskou agresi hned odsoudil, od svého bývalého přítele se odvrátil a všemožně podporuje ukrajinský národ, ale dokonce po letech zadrátování Pražského hradu nyní žádá ministra vnitra o jeho otevření, aby byl lidu blíž. Po téměř pětileté izolaci je to zajímavý obrat.

Kateřina Perknerová
Podepisujte, než to zakážou

Nevíme, zda svému mluvčímu Jiřímu Ovčáčkovi jen popřál hodně štěstí, nebo se jeho svatby s ukrajinskou nevěstou též zúčastnil. V Lánech už nepůsobí hajný Miloš Balák. Zdá se, že hradní osazenstvo zametá stopy a Miloš Zeman je přichystán napsat druhý díl knihy Jak jsem se mýlil v politice s podtitulem A na Pražském hradě zvlášť.