Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PRO a PROTI: Sociální demokraté: Všichni proti všem

Sociální demokraté ve vnitrostranickém referendu rozhodují o vstupu do vlády s hnutím ANO Andreje Babiše. Výsledky budou zveřejněny 15. června. Ačkoli zprávy z regionů hovoří o tom, že při velkém zájmu převažují kladné postoje, otázka koaliční spolupráce vyvolává nezvyklé vášně a ČSSD rozděluje na dva nesmiřitelné tábory. Dokazuje to i názorová rubrika Deníku PRO a PROTI, v níž své jednoznačné postoje vyjádřili významní sociální demokraté.

2.6.2018 40 AKTUALIZOVÁNO 2.6.2018
SDÍLEJ:

Lubomír ZaorálekFoto: Deník / Divíšek Martin

JIŘÍ ZIMOLA, statutární místopředseda ČSSD

PRO: Souhlas je příležitost k záchraně

Odpůrce vstupu do vlády sice respektuji, ale nechápu. Co chtějí v opozici dělat? Mlčky sledovat, jak ANO, SPD a KSČM prosazuje náš program? Zpytovat svědomí a jenom kritizovat? Střídat se ve Sněmovně na tiskovkách a doufat, že na nás lidi nezapomenou? Tohle přece není důstojná role pro sociální demokracii! Stranu, která díky starostům a hejtmanům dokazuje, že umí pracovat a problémy lidí řešit.

Slíbili jsme voličům, že budeme prosazovat levicový program, a dokážeme to i s Andrejem Babišem. Podařil se nám skoro zázrak, vyjednali jsme pro ČSSD třetinové zastoupení ve vládě a řešení konkrétních témat. Skončí tak hloupý experiment bývalých pravicových vlád v podobě neproplácení prvních tří dnů nemocenské. Prosadíme řešení neplaceného výživného, zvýšíme rodičovský příspěvek až na 300 tisíc korun a podpoříme výstavbu dostupných bytů pro začínající rodiny. Přidáno dostanou zdravotní sestry, učitelé i lidé v sociálních službách. Řešit budeme sucho a nedostatek vody, ale i ochranu před povodněmi. Zaměříme se na byznys s lidskou bídou a boj s lichváři.

Dobrý program ani koaliční smlouva sama o sobě však záchranu ČSSD nezaručí. Půjde o tvrdou práci a trpělivé získávání ztracené důvěry našich bývalých voličů. Referendum ČSSD o účasti v koaličním kabinetu s ANO a souhlasné vyjádření je tak obrovskou příležitostí nejenom k záchraně ČSSD, ale také pro naši zemi. Pevně věřím, že si to členové ČSSD uvědomují a tuhle šanci nepromarní.

MIROSLAV POCHE, europoslanec, kandidát na ministra zahraničí (z Otevřeného dopisu členům ČSSD)


PRO: Nesmíme zmizet z politické mapy

Rozhodnutí o vstupu do vlády za nabídnutých podmínek považuji osobně za vhodnější variantu. Účast ve vládě nám umožní i přes nepříznivý volební výsledek z října minulého roku ukázat voličům, že nejsme stranou, jejíž jedinou náplní činnosti je sice mnohdy správný, ale nikdy ne samospasitelný boj proti oligarchům. Po období propadu voličské podpory máme šanci znovu ukázat, že sociální demokracie je s to zodpovědně a stabilně spravovat naší zemi, svědomitě realizovat svůj program a přinášet i po sto čtyřiceti letech rozumná řešení ve prospěch všech obyvatel České republiky. 

Jsem plně připraven na vládní úrovni důsledně hájit principy sociálnědemokratické politiky, náš politický program, naše hodnoty a v neposlední řadě rovněž naše voliče. V žádném případě nedovolím, aby ČSSD jako politická strana zmizela z politické mapy v naší zemi. Jsem připraven nejen vykonávat svědomitě a zodpovědně svěřenou funkci, ale rovněž pomáhat tomu, aby se sociální demokracii podařilo navrátit důvěru jejích tradičních voličů a oslovovat autentickou demokratickou a levicovou politikou nové voliče.

Pevně věřím, že se nám společnými silami podaří v následujících měsících a letech vrátit ČSSD tam, kde je její jediné místo, tedy do samotného čela politického života v České republice. Dlužíme to našim voličům i předchůdcům, kteří před sto čtyřiceti lety toto neobyčejné a nesmírně důležité hnutí v hostinci U Kaštanu zakládali.

LUBOMÍR ZAORÁLEK, poslanec a exministr zahraničí

PROTI: Nechápu, proč lézt do katovy smyčky

Je chyba vstupovat do vlády s Andrejem Babišem teď, když jeho hnutí právě dostává trhliny… Ukazuje se, že vláda se nedá řídit jako firma, že Andrej Babiš není schopen vytvořit kvalitní tým. Ministři, kteří byli od počátku spojení s hnutím ANO, vládu opouštějí, protože nic nepředvedli jako Martin Stropnický, Robert Pelikán, Karla Šlechtová. A budou se poroučet i další, kteří jsou ještě nevýraznější než oni. Dokonce mezi sebou válčí jako Stropnický se Šlechtovou a potápějí loď, již měli dosud sami pro sebe.

Nechápu, proč lézt do katovy smyčky mizerného vládnutí, kde se leckomu – penzistům, učitelům, zdravotním sestrám – slibují vyšší platy a zároveň se jim už dnes jinde mazaně vytahují peníze z kapes. Ve vládě si zásadně zúžíme prostor pro kritiku toho, co Babišova vláda předvádí. A Babiš nám nedá šanci zvýšit daně velkým bankám a firmám, skončit s politikou nízkých mezd a příjmů, na kterých vydělávají oligarchické špičky, prosadit daňovou progresi a dát šanci na dobrý život, bydlení a penze těm, co poctivě pracují. S Babišem v této vládě nemáme šanci na sociálnědemokratickou politiku a lidé poznají, že jsme se nechali koupit a spočítají nám to v podzimních volbách.

Proto odmítám šťastně hýkat, že můžeme vstoupit do vlády, neboť nad tím spláčeme.

JIŘÍ DIENSTBIER, senátor a exministr pro legislativu, lidská práva a rovné příležitosti

PROTI: Až získá Babiš důvěru, začne s námi zametat

Slíbili jsme, že do vlády se stíhaným Babišem nepůjdeme. Slib zrazujeme. Nezachraňujeme zemi před vládou extrémistů ale Babiše ve funkci premiéra. Bez nás jím nebude, s komunisty a extremisty před světem nechce. Nemáme žádné pojistky proti přehlasovávání většinou ANO, KSČM, SPD, úřadující i v posledních dnech ve sněmovně. Až získá Babiš (vláda) důvěru, začne s námi zametat. Žádné smlouvy nikdy nectil. Pojistka současné demise pěti ministrů ČSSD je nefunkční, stačí jeden loajálnější Zemanovi než ČSSD. Nedůvěru Babišově vládě stávající sněmovna díky SPD a KSČM nevysloví.

Z programu jsme vyjednali minimum. Třeba vyplácení nemocenské od prvního dne a vyšší rodičovskou. Stačí to? Jinak jsme přejali vládní prohlášení stávající vlády včetně nepřijatelných věcí. Důchodovou reformu přeci nechceme, hájíme průběžný systém s úpravou parametrů. V exekucích smlouva u zásadních opatření uvádí „zvážíme je“, nebude nic, ANO je nechce. Sociální bydlení také nebude, známe postoje ANO, chce spíše ghetta.

Poche na zahraničí je výsměch slušným lidem bez ztráty paměti. Ne kvůli podpoře migračních kvót v EP nebo Drahošovi, ale pro jeho provázanost s pražským korupčním prostředím. ODS se po výprasku ve volbách kmotrů zbavovala, my je vysíláme do vlády.

Vždy v minulosti jsme rostli v opozici. Zatíženi vládními kompromisy v béčkové pozici bez jasně formulovaných vizí a jasně důvěryhodných politiků budeme u lidí jen ztrácet.

Autor: Kateřina Perknerová

2.6.2018 VSTUP DO DISKUSE 40
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Výrobci sýrů dělník/ce potravinářské výroby v 14 000 Kč Výrobci sýrů dělník/ce potravinářské výroby v mlékárenství. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Dělník (dělnice) sýrárenské výroby, Požadavky : SOU, ochota pracovat na směny, manuální zručnost, zkušenosti s obsluhou VZV, , spolehlivost, samostatnost, odpovědnost, Nabízíme: práci na hlavní pracovní poměr, zázemí stabilní společnosti s více než 110letou tradicí, mzdové ohodnocení odpovídající zkušenostem a schopnostem kandidáta, 5 týdnů dovolené, zaměstnanecké výhody - možnost nákupu zboží z produkce Madeta za výhodné ceny, závodní stravování,. Pracoviště: Madeta a.s., závod planá nad lužnicí, Průmyslová, č.p. 575, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Martina Píbilová, +420 381 675 513. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 25 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci administrativní pracovník + účetní. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 33000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Způsob kontaktu:, - osobně : OU Vřesová, - e-mailem: ouvresova@ouvresova.cz, - telefonicky: po-pá od 8:00 - 14:00 352 665 407, - na výběrovém řízení : od 13.11 do 30.11 OU Vřesová po-pá 8:00 - 14:00, , Požadavky:, - ŘP. skupiny B, - práce s PC word nejlépe programem Fenix, - ochota dále se vzdělávat, - příjemné vystupování , , Podání přihlášky na výběrové řízení dne 29.11.2018 do 14:00 h, přední stranu obálky označte slovy: ,,výběrové řízení - administrativní pracovník - účetní,,, Obsah přihlášky:, - jméno, příjmení a titul zájemce, - datum a místo narození, - státní příslušnost, - místo trvalého pobytu ( tel. číslo nebo e-mail), - číslo občanského průkazu nebo číslo o povolení pobytu, jde-li o cizího státního občana, - datum a podpis zájemce, , Přílohy k přihlášce:, - strukturovaný životopis, - výpis z evidence Rejstříku trestů, ne starší než 3 měsíce, - ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání a reference na praxi, - podepsané prohlášení uchazeče v následujícím znění:, Poskytnutím svých osobních údajů v rozsahu podkladů pro přihlášku do výběru dávám, ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, v platném znění, souhlas k jejich zpracování., , Bližší informace : Obecní Úřad Vřesová. Pracoviště: Obec vřesová, 357 35 Chodov u Karlových Var 1. Informace: Kurčík, . Potravinářství - Hledáme pekaře 20 000 Kč Do zavedeného rodinného pekařství v Praze hledáme šikovné osoby na pozici pekaře. Jednosměnný provoz - noční směny. Doprava a logistika - Řidič sk. B Praha-Chabry 25 000 Kč Přijmeme pracovité řidiče na rozvoz kusových zásilek. Pracovní doba Po-Pá od 6:30h., Praha 8 Chabry! Pro více info volejte:

Black friday v Ostravě. Ilustrační foto.
12

Týden obřích slev začíná. Nenechte se však napálit

Fotbal, divize B, 14. kolo, Sokol Libiš (v modrém) vs. Neratovice 0:1 na penalty.
22

Derby na Mělnicku: Podívejte se, kdo byl lepší než hvězdy Ligy mistrů

OBRAZEM: Paleontologové v Brně zachránili obří fosilii ryboještěra

Když žil, na území Moravy panovalo tropické počasí. Teď zkamenělinu ichtyosaura obdivují lidé na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně.

Pořadníky v domovech pro autisty: na pobyt čekají stovky lidí

V Česku chybějí pobytová zařízení pro děti a mladé lidi s poruchou autistického spektra. Jejich rodiče hledají marně pomoc i několik let.

Obyvatelé mexické Tijuany vyrazili do ulic. Protestovali proti migrantům

Stovky obyvatel mexického města Tijuana na hranicích s USA v neděli demonstrovaly proti příjezdu karavany tisíců středoamerických migrantů, kteří chtějí ve Spojených státech získat azyl. Mexičané požadují, aby uprchlíci co nejdříve město opustili a přesunuli se do jižní Kalifornie.

Do Polska se vrací spalničky

Od počátku roku bylo v Polsku zaznamenáno 144 případů onemocnění spalničkami. Důvodem je zvyšující se počet nevakcinovaných dětí. I kvůli hrozící epidemii nebyl nakonec přijat zákon, který by v Polsku zrušil povinné očkování.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT