Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PRO a PROTI: Sociální demokraté: Všichni proti všem

Sociální demokraté ve vnitrostranickém referendu rozhodují o vstupu do vlády s hnutím ANO Andreje Babiše. Výsledky budou zveřejněny 15. června. Ačkoli zprávy z regionů hovoří o tom, že při velkém zájmu převažují kladné postoje, otázka koaliční spolupráce vyvolává nezvyklé vášně a ČSSD rozděluje na dva nesmiřitelné tábory. Dokazuje to i názorová rubrika Deníku PRO a PROTI, v níž své jednoznačné postoje vyjádřili významní sociální demokraté.

2.6.2018 40 AKTUALIZOVÁNO 2.6.2018
SDÍLEJ:

Lubomír ZaorálekFoto: Deník / Divíšek Martin

JIŘÍ ZIMOLA, statutární místopředseda ČSSD

PRO: Souhlas je příležitost k záchraně

Odpůrce vstupu do vlády sice respektuji, ale nechápu. Co chtějí v opozici dělat? Mlčky sledovat, jak ANO, SPD a KSČM prosazuje náš program? Zpytovat svědomí a jenom kritizovat? Střídat se ve Sněmovně na tiskovkách a doufat, že na nás lidi nezapomenou? Tohle přece není důstojná role pro sociální demokracii! Stranu, která díky starostům a hejtmanům dokazuje, že umí pracovat a problémy lidí řešit.

Slíbili jsme voličům, že budeme prosazovat levicový program, a dokážeme to i s Andrejem Babišem. Podařil se nám skoro zázrak, vyjednali jsme pro ČSSD třetinové zastoupení ve vládě a řešení konkrétních témat. Skončí tak hloupý experiment bývalých pravicových vlád v podobě neproplácení prvních tří dnů nemocenské. Prosadíme řešení neplaceného výživného, zvýšíme rodičovský příspěvek až na 300 tisíc korun a podpoříme výstavbu dostupných bytů pro začínající rodiny. Přidáno dostanou zdravotní sestry, učitelé i lidé v sociálních službách. Řešit budeme sucho a nedostatek vody, ale i ochranu před povodněmi. Zaměříme se na byznys s lidskou bídou a boj s lichváři.

Dobrý program ani koaliční smlouva sama o sobě však záchranu ČSSD nezaručí. Půjde o tvrdou práci a trpělivé získávání ztracené důvěry našich bývalých voličů. Referendum ČSSD o účasti v koaličním kabinetu s ANO a souhlasné vyjádření je tak obrovskou příležitostí nejenom k záchraně ČSSD, ale také pro naši zemi. Pevně věřím, že si to členové ČSSD uvědomují a tuhle šanci nepromarní.

MIROSLAV POCHE, europoslanec, kandidát na ministra zahraničí (z Otevřeného dopisu členům ČSSD)


PRO: Nesmíme zmizet z politické mapy

Rozhodnutí o vstupu do vlády za nabídnutých podmínek považuji osobně za vhodnější variantu. Účast ve vládě nám umožní i přes nepříznivý volební výsledek z října minulého roku ukázat voličům, že nejsme stranou, jejíž jedinou náplní činnosti je sice mnohdy správný, ale nikdy ne samospasitelný boj proti oligarchům. Po období propadu voličské podpory máme šanci znovu ukázat, že sociální demokracie je s to zodpovědně a stabilně spravovat naší zemi, svědomitě realizovat svůj program a přinášet i po sto čtyřiceti letech rozumná řešení ve prospěch všech obyvatel České republiky. 

Jsem plně připraven na vládní úrovni důsledně hájit principy sociálnědemokratické politiky, náš politický program, naše hodnoty a v neposlední řadě rovněž naše voliče. V žádném případě nedovolím, aby ČSSD jako politická strana zmizela z politické mapy v naší zemi. Jsem připraven nejen vykonávat svědomitě a zodpovědně svěřenou funkci, ale rovněž pomáhat tomu, aby se sociální demokracii podařilo navrátit důvěru jejích tradičních voličů a oslovovat autentickou demokratickou a levicovou politikou nové voliče.

Pevně věřím, že se nám společnými silami podaří v následujících měsících a letech vrátit ČSSD tam, kde je její jediné místo, tedy do samotného čela politického života v České republice. Dlužíme to našim voličům i předchůdcům, kteří před sto čtyřiceti lety toto neobyčejné a nesmírně důležité hnutí v hostinci U Kaštanu zakládali.

LUBOMÍR ZAORÁLEK, poslanec a exministr zahraničí

PROTI: Nechápu, proč lézt do katovy smyčky

Je chyba vstupovat do vlády s Andrejem Babišem teď, když jeho hnutí právě dostává trhliny… Ukazuje se, že vláda se nedá řídit jako firma, že Andrej Babiš není schopen vytvořit kvalitní tým. Ministři, kteří byli od počátku spojení s hnutím ANO, vládu opouštějí, protože nic nepředvedli jako Martin Stropnický, Robert Pelikán, Karla Šlechtová. A budou se poroučet i další, kteří jsou ještě nevýraznější než oni. Dokonce mezi sebou válčí jako Stropnický se Šlechtovou a potápějí loď, již měli dosud sami pro sebe.

Nechápu, proč lézt do katovy smyčky mizerného vládnutí, kde se leckomu – penzistům, učitelům, zdravotním sestrám – slibují vyšší platy a zároveň se jim už dnes jinde mazaně vytahují peníze z kapes. Ve vládě si zásadně zúžíme prostor pro kritiku toho, co Babišova vláda předvádí. A Babiš nám nedá šanci zvýšit daně velkým bankám a firmám, skončit s politikou nízkých mezd a příjmů, na kterých vydělávají oligarchické špičky, prosadit daňovou progresi a dát šanci na dobrý život, bydlení a penze těm, co poctivě pracují. S Babišem v této vládě nemáme šanci na sociálnědemokratickou politiku a lidé poznají, že jsme se nechali koupit a spočítají nám to v podzimních volbách.

Proto odmítám šťastně hýkat, že můžeme vstoupit do vlády, neboť nad tím spláčeme.

JIŘÍ DIENSTBIER, senátor a exministr pro legislativu, lidská práva a rovné příležitosti

PROTI: Až získá Babiš důvěru, začne s námi zametat

Slíbili jsme, že do vlády se stíhaným Babišem nepůjdeme. Slib zrazujeme. Nezachraňujeme zemi před vládou extrémistů ale Babiše ve funkci premiéra. Bez nás jím nebude, s komunisty a extremisty před světem nechce. Nemáme žádné pojistky proti přehlasovávání většinou ANO, KSČM, SPD, úřadující i v posledních dnech ve sněmovně. Až získá Babiš (vláda) důvěru, začne s námi zametat. Žádné smlouvy nikdy nectil. Pojistka současné demise pěti ministrů ČSSD je nefunkční, stačí jeden loajálnější Zemanovi než ČSSD. Nedůvěru Babišově vládě stávající sněmovna díky SPD a KSČM nevysloví.

Z programu jsme vyjednali minimum. Třeba vyplácení nemocenské od prvního dne a vyšší rodičovskou. Stačí to? Jinak jsme přejali vládní prohlášení stávající vlády včetně nepřijatelných věcí. Důchodovou reformu přeci nechceme, hájíme průběžný systém s úpravou parametrů. V exekucích smlouva u zásadních opatření uvádí „zvážíme je“, nebude nic, ANO je nechce. Sociální bydlení také nebude, známe postoje ANO, chce spíše ghetta.

Poche na zahraničí je výsměch slušným lidem bez ztráty paměti. Ne kvůli podpoře migračních kvót v EP nebo Drahošovi, ale pro jeho provázanost s pražským korupčním prostředím. ODS se po výprasku ve volbách kmotrů zbavovala, my je vysíláme do vlády.

Vždy v minulosti jsme rostli v opozici. Zatíženi vládními kompromisy v béčkové pozici bez jasně formulovaných vizí a jasně důvěryhodných politiků budeme u lidí jen ztrácet.

Autor: Kateřina Perknerová

2.6.2018 VSTUP DO DISKUSE 40
SDÍLEJ:

SERVIS

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 18 000 Kč

Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních RECEPČNÍ. Požadované vzdělání: úsv. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 22.6/5.6.2018 - práce na recepci. Min. SŠ (obor nerozhoduje), i absolventi, znalost AJ podmínkou, NJ výhodou, spolehlivost, flexibilita, příjemné vystupování, komunikativnost. Prac. doba: denní 6.00 - 18:00, noční 18.00 - 6:00. Ubytování není k dispozici. KONTAKT: Tučková Markéta, e-mail: manager-obchodni@lazne-lednice.cz, Místo výkonu práce: Lednice. Pracoviště: Spa resort lednice s.r.o. - provozovna, Břeclavská, č.p. 781, 691 44 Lednice na Moravě. Informace: M. Tučková, .

Informační technologie - Informační technologie Programátor 44 256 Kč

Programátoři počítačových aplikací specialisté Oracle vývojář. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 44256 kč, mzda max. 75000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu práce: Evropská č.p. 2690/17, 160 00 Praha 6, kontakt: Sedláčková Vendula, tel.: vendula.sedlackova@airbank.cz, Co u nás budete dělat?, - Vyvíjet core bankovní systém., - Aktivně se účastnit na designu nových částí kódu., - Používat následující technologie: PL/SQL, SQL, PHP, Java, Git, Gerrit., - Spolupracovat s kolegy a šéfem, které práce baví a na jejichž pomoc se můžete spolehnout., - Spolupracovat s dalšími odděleními při vývoji a testování bankovních systémů., Jakého člověka hledáme?, - Máte odhodlání a chuť učit se nové věci, umíte opustit zaběhnuté stereotypy., - Baví vás programování., - Máte alespoň základní praxi v programování PL/SQL., - Znalost PHP a Java výhodou., - Znalost technologií pro sestavování a continuous development (Maven, Jenkins, Nexus) je plus., 1 týden dovolené navíc, 3 dny zdravotního volna, příspěvek na stravování, pružná pracovní doba, odměna za úspěch,. Pracoviště: Air bank a.s., Evropská, č.p. 2690, 160 00 Praha 6. Informace: Vendula Sedláčková, vendula.sedlackova@airbank.cz.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotničtí asistenti, praktické 22 060 Kč

Zdravotničtí asistenti (praktické sestry) ZDRAVOTNICKÝ ASISTENT ODD. OŠETŘOVATELSKÝCH LŮŽEK. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 22060 kč, mzda max. 31960 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 11.5.2018/ ÚSO , Zdravotnický asistent odd. ošetřovatelských lůžek, Nástup možný ihned.. Pracoviště: Nemocnice hustopeče, příspěvková organizace, Brněnská, č.p. 716, 693 01 Hustopeče u Brna. Informace: Alena Švástová, +420 519 407 303.

Gastronomie - Gastronomie Cukrář, moučníkář 18 000 Kč

Výrobci cukrovinek Aranžárka ovocných kytic. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: MVP:Mezi Vodami 1955/19, Praha 4, Kontaktovat mailem info@frutiko.cz., , Zaměstnanecké výhody: Stravenky. Pracoviště: Frutiko international s.r.o.001, Mezi vodami, č.p. 1955, 143 00 Praha 412. Informace: Klára Sezgin, .


Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
AKTUALIZUJEME
12 4

Zvolili si mě lidé, září vítěz Erdogan. Tohle není konec, hrozí opozice

Ilustrační foto.
5 9

Tetování a piercing? Žádný problém, tvrdí zaměstnavatelé

AKTUALIZOVÁNO

Ať si každá země sama určí kvóty, řekl na summitu Conte. Sánchez žádal o pomoc

Šestnáct zástupců členských států EU se v neděli odpoledne sešlo v Bruselu na neformálním minisummitu. Tématem byla mimo jiné eskalující migrační krize, přičemž se k ní postupně vyjádřila většina přítomných. Ta hlavní schůzka je nicméně naplánována až na čtvrtek.

Duel Deníku: Souhlasíte se zavedením záloh na PET lahve?

Na otázku Deníku, zda souhlasí se zavedením záloh na PET lahve, odpovídal odborník Hnutí Duha na odpady Ivo Kropáček a komentátor Deníku Stanislav Šulc.

Anglie si z Panamy udělala trhací kalendář, Kane dal hattrick

V prvním nedělním utkání na fotbalovém MS v Rusku rozmetala Anglie slaboučkou a naivně hrající Panamu 6:1, když už po první půli vedla 5:0. Hattrickem se zaskvěl Harry Kane, díky třem vstřeleným brankám se vyhoupl do čela tabulky střelců; útočník Tottenhamu má na svém kontě už pět přesných zásahů. Panama se v závěru duelu dočkala čestného gólu, který byl vůbec jejím prvním úspěchem v historii světových šampionátů.

Den, kdy (ne)zemřely Ležáky. Lidé uctili památku obětí

Obec na Pardubicku neměla přežít. Její obyvatelé byli povražděni, domy spáleny a měla zmizet i z map. Ležáky 24. června roku 1942 měly na příkaz nacistů přestat existovat. Nestalo se tak. Hrozivý zločin nezůstal zapomenut a památku obětí v místech bývalé osady, která se proměnila v pietní místo, přišlo i letos uctít několik stovek lidí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT