Rusko ve válce proti Ukrajině nevyhrává. Ve svém vystoupení to Rusům sdělil prezident Vladimir Putin. S tvrzením, že Rusko nebojuje jen proti „neonacistickému“ režimu na Ukrajině, ale proti celému Západu, který chce podle tvrzení Putina dosáhnout rozpadu Ruské federace, ohlásil částečnou mobilizaci. A také přechod k upřednostnění výroby zbraní před vším ostatním.

Ruský plán je v současnosti poměrně jednoduchý a Putin se s ním v projevu netajil. Uspořádat na okupovaných územích Ukrajiny, které Putin ve své zcela převrácené logice nazývá osvobozenými, co nejrychleji „referenda“ a vyhlásit okupovaná území součástí Ruska. Tato území pohrozil Putin bránit s nasazením všech zbraní, které má Rusko k dispozici, včetně zbraní jaderných.

Ačkoli se Putin stále držel svého označení „speciální operace“, je jeho vystoupení přiznáním toho, že ruská armáda ve své současné podobě není schopna dobýt ani udržet okupovaná území na Ukrajině. Rusko obrazně řečeno přepíná na vyšší válečnou rychlost, tu nejvyšší, které je v podmínkách před vyhlášením celkového válečného stavu a totální války Moskva schopna.

Ukrajina se západní pomocí nepochybně donutila Kreml ukončit hru na „speciální operaci“. Stav, který nechával válku v rukou profesionální armády a „dobrovolníků“ a zbytku Rusů dávala pocit, že mohou dál žít své normální mírové životy.

Tento čas skončil. Válka se teď dotkne všech, kteří se tak či onak dostali v minulosti k armádě, jsou v takzvaných zálohách a mohou jim teď přijít povolávací rozkazy, a to - jak řekl Putin - okamžitě. Podobně na Rusy dopadne i přechod na výrobu zbraní, která dostane přednost před výrobou civilní.

Ruský režim Vladimira Putina a sám prezident jsou v koutě. Slovník, který Putin volil, nevěští nic dobrého. Rusko je sice k poražení, ale v záloze má největší, nebo druhý největší arsenál zbraní hromadného ničení, včetně těch jaderných. Jasně řekl, že je připraven je použít a že to myslí smrtelně vážně. Svět stojí před výzvou, před kterou ještě nikdy nestál.