„Já bych se nerad dozvěděl v březnu příštího roku, že i u nás došlo k ovlivnění demokratičnosti voleb zahraničními tajnými službami,“ zdůvodnil Drahoš svůj krok. Dodal, že nepochybuje o cílených zásazích proruských médií a serverů do kampaně také před sněmovním kláním. Důkazy nepředložil, jen poukázal na zkušenosti z amerických, francouzských a německých voleb.

Fakt, že Vladimir Putin si v Bílém domě nepřál Hillary Clintonovou a v Elysejském paláci by rád viděl Marine Le Penovou, ví každý. V tomto směru byli pravděpodobně aktivní i hackeři ve službách ruských tajných služeb. Výsledek je ale z hlediska Kremlu mizerný. Francii vládne přesvědčený Evropan Emmanuel Macron a Americe Donald Trump, kterého už rok ničí podezření, že se spolčil s Rusy. Jemu blízcí lidé padají jako kuželky, neboť v předvolebním čase se podezřele často scházeli s vyslanci Moskvy, kteří nabízeli diskreditační materiály na Clintonovou. Místo skutečného restartu vztahů obou velmocí nastalo mrazivé příměří. A Trump by raději prohrál celou bitvu o Blízký a Střední východ, než by se na mírovém řešení domluvil s Putinem. Jen aby ho doma neobvinili z paktování s nepřítelem. Ale v Česku?

PŘÍTEL NA HRADĚ

Prezident Miloš Zeman se přátelstvím s Vladimirem Putinem pyšní a lobbuje za zrušení protiruských sankcí, kde jen může. Při listopadové návštěvě Ruska ho doprovázela početná delegace podnikatelů, kteří Zemanovu ekonomickou diplomacii nadšeně vítají. Budoucí premiér Andrej Babiš sice k východní říši nijak výrazně neinklinuje, ale příznivcem sankcí není. Místopředsedou sněmovny byl zvolen předseda komunistů Vojtěch Filip s vřelým vztahem k Rusku. Dalším místopředsedou je šéf SPD Tomio Okamura, jehož poslanci jsou facebookoví přeborníci v adorování kremelského vládce. Miloš Zeman je favoritem prezidentské volby, hnutí ANO získalo 30 procent hlasů a jeho šéf právě sestavuje jednobarevnou vládu. KSČM spolu s SPD mu dodá potřebných 37 hlasů. Tady se vskutku ruští zpravodajci angažovat nemusí. A Jiří Drahoš jen nahrál na smeč svým soupeřům.

Mirek Topolánek vtipně podotkl, že politika není klášterní škola, kde by se měli lidé třást strachy, že jim někdo přes cestu přeloží stéblo. Miloš Zeman přidal polínko, když uvedl: „Myslím, že to je pouze zoufalý pokus upozornit na sebe šířením konspiračních teorií.“

VOLNO PRO AGENTY

Tento výpad se Drahošovi zkrátka nepovedl. Ne proto, že by dezinformační kampaně nebyly realitou a součástí zpravodajských hrátek, ale vzhledem k faktu, že český národ v roce 2017 je u vytržení z protisystémových stran. Potvrzuje to i analýza dat internetové hry Prezident 21, z níž vyplývá, že větší příklon k Rusku si žádá přes 50 procent příznivců hnutí ANO, 75 Okamurovy SPD a 80 KSČM. „Voliči nesystémových stran chtějí víc Ruska a méně EU a naopak,“ říká manažerka projektu Monika Hořínková. Jinak řečeno, ruští agenti si v tuzemsku mohou vzít dovolenou.