První reakce politiků byly rozpačité, ale ČR se vzpamatovala mezi prvními. My jsme s experty ČMKOS vypracovali a navrhli hned několik mimořádných opatření. Je dobře, že vláda pozitivně reagovala zejména na požadavky odborů, aby stát s okamžitou platností na sebe převzal závazky podnikatelů ve mzdové oblasti, zajistil plynulou výplatu mezd a tím i kupní sílu zaměstnanců po omezení či zastavení výroby.

Josef Středula.
Odborářský boss Josef Středula: Lidé nesmějí upadnout do exekucí

Věřím, že obdobným způsobem se postaví vláda i k zásadnímu požadavku odborů na okamžité zastavení převodu zisků do zahraničí u firem působících na území ČR. Rovněž požadujeme okamžité zastavení exekucí a další. Vyhrají ti, co nenechají naši ekonomiku a lidi padnout na kolena. Mimořádná doba vyžaduje mimořádná řešení. Investice do lidí jsou klíčové. Z krize se doslova musíme proinvestovat.

Fronta před úřadem práce v Ostravě
Firmy propouštějí a Češi řeší existenční problémy: Zbyde nám jen ta rouška

Denně jsme v kontaktu s našimi organizacemi a máme informace z terénu v jakých nevhodných hygienických podmínkách někde nutí lidi pracovat, ale naopak jsou příklady, kde se o své zaměstnance starají vzorně. Chtěl bych poděkovat všem, kteří v této složité situaci pracují a vyslovit jim opravdu velké uznání.

Nelze vyjmenovat všechny profese, tak alespoň ty v první linii - zdravotníci, hasiči, policisté, záchranáři, prodavači, lidé v dopravě, na železnici, v energetice, nepřetržitých provozech, zajišťující potraviny, vodu, teplo a další a další hrdinové v práci. Děkujeme vám a jsme na vaší straně.

A jaký je váš názor? Pište prosím na adresu nazory@vlmedia.cz. Vaše příspěvky rádi zveřejníme.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník