Ke druhému kolu přišlo tradičně méně voličů, konkrétně 16,49 procenta, ale právě oni rozdali velmi zajímavé karty, které mohou mít dalekosáhlé důsledky. Především vybarvili Senát do modra, ubrali na oranžové a ponechali hodně žluté. Babišovo hnutí potvrdilo, že Senát „neumí“, respektive jeho vyzyvatelé tradičně spojí síly, aby v závěrečné bitvě porazili jeho kandidáta. Z deseti postupujících tak ANO získalo jediné křeslo, a to pro Miroslava Adámka v Šumperku.

Vládní sociální demokracie dopadla daleko hůř. Mohla mít třináct křesel, postoupilo pět jejích nominantů, ale nakonec proměnila jedinou šanci, a to v podobě matadora ze severní Moravy, šéfa senátního klubu Petra Víchy. Rázem se tak z nejsilnější strany v horní komoře stala až čtvrtou v pořadí. Komunisté z ní poprvé vypadli. 

Vláda v obtížích

To znamená, že vláda bude mít se svými zákony daleko větší problémy než dosud. Skoro každý předpis, který se nebude pravicově naladěné horní komoře pozdávat, může být vrácen do sněmovny. K přehlasování senátorů je zapotřebí 101 hlasů, který ovšem ANO a ČSSD nemají. Po debaklu KSČM přitom vláda nemá většinovou podporu jistou. Vojtěch Filip se musí bránit nájezdu radikálů ve vlastní partaji a svou pozici bude hájit i stále viditelnějším odporem vůči Babišově legislativě.

Nešťastná ČSSD leží na lopatkách a musí se co nejrychleji vzpamatovat, nebo příště zůstane před sněmovními branami. Cesta vede nejen přes důvěryhodnou levicovou politiku, ale podobně vyprofilované osobnosti. Dokud si lidé s programovými body (růst minimální mzdy, rodičovského příspěvku, zrušení karenční doby, boj s insolvencí), nespojí konkrétní tváře, bude ČSSD padat dál. 

Hledání šéfa KDU-ČSL

Lidovci byli v říjnovém klání poměrně úspěšní, ale kvůli vítězství Martina Červíčka (ODS) nad Pavlem Bělobrádkem v Náchodě zřejmě přišli o možnost nominovat příštího šéfa Senátu. Lídr KDU-ČSL navíc ohlásil, že v březnu se už nebude ucházet o post předsedy. Tohle ale žlutým příliš neuškodí, protože si stihli vybudovat silné personální zázemí a na jaře nebudou mít o kandidáty na Bělobrádkova nástupce nouzi. Ve volbách zabodovali i Starostové a nezávislí, kteří by v případě získání několika nezávislých senátorů mohli mít nejsilnější klub, tudíž nárok na navržení předsedy horní komory. O totéž se pokusí ODS, která je jasným vítězem uplynulého víkendu. 

Obhajovala jen čtyři mandáty, ale získala jich devět (připočítáme-li Jana Tecla, tak deset). Výraznými přírůstky tak pro ni budou například Martin Červíček, Raduan Nwelati, Pavel Karpíšek či Rostislav Koštial. Stálicí zůstává Jaroslav Kubera, který, ač vítěz, už nebude usilovat o primátorský post v Teplicích. Právě on by mohl obsadit předsednické křeslo v Senátu.

„Je to dobrá zpráva pro Českou republiku, občané dali najevo, že v ODS vidí jasnou alternativu vůči extremistům a populistům a ve vládě většinovému ANO,“ uvedl šéf ODS Petr Fiala. Je evidentní, že díky novému složení Senátu v budoucích dvou letech neprojdou žádné zásadní změny ústavy či volebních zákonů. Andrej Babiš určitě neprosadí, aby se do Senátu volilo jednokolově, a zřejmě narazí i s přímou volbou starostů a primátorů.