„A pokud ne vedení, tak členská základna,“ řekl Štěch. Také šéf senátního klubu sociálních demokratů Petr Vícha je proti koalici s ANO: „Myslím, že v případném referendu nemůže tato vláda získat důvěru.“

Co se tedy v táboře socialistů děje? Senátory vede k jejich postoji zčásti hluboké přesvědčení, že je Andrej Babiš ve vládě i ve sněmovně převálcuje. Navíc by se podle nich měla dodržovat nepsaná pravidla politické kultury, k nimž patří, že obvinění z údajného podvodu je nepřekonatelnou překážkou vládního angažmá. Méně vznešený je důvod, o němž se nehovoří, ale který platí možná nejvíc.

Předseda ČSSD Jan Hamáček.
Rozkol v ČSSD. Hamáček nechápe kritický postoj senátorů k vládě s ANO

Na podzim sociální demokraté obhajují 13 z 25 senátních mandátů. Z opozičních křesel mají daleko větší šanci uspět než z úrovně vládní strany. Je také téměř jisté, že když dramaticky propadnou, Milan Štěch přijde o post šéfa horní komory.

Vedle zákonodárců je ale také hodně slyšet hlas z regionů, kde panuje vůči Babišově hnutí spíš nedůvěra. Plzeňský hejtman Josef Bernard považuje za zásadní problém to, že by koalici podporovala KSČM. Podle něj je lepší „pořádně se přichystat v opozičních lavicích, stabilizovat stranu, vytvořit stínovou vládu a připravit program pro rozvoj země 2020+“.

Nové podmínky

Podobně smýšlí i nemalá část vedení ČSSD. Na druhé misce vah leží velkorysá nabídka Andreje Babiše na pět vládních křesel, mezi nimiž jsou ministerstva práce a sociálních věcí, zahraničí a vnitra. Programové prohlášení, kam by bylo vtěleno i proplácení prvních tří dnů nemoci, růst důchodů a minimální mzdy, je prakticky hotové.

Jan Hamáček (vlevo) a Jiří Zimola.
S demisí našich ministrů musí skončit i premiér, zní koaliční podmínka ČSSD

Sociální demokraté ovšem narychlo přišli s dalšími podmínkami. Chtějí mít písemně stvrzeno, že Babiš odstoupí, pokud ho odsoudí prvoinstanční soud. To šéf hnutí ANO odmítá. I člověk se sníženým prahem citlivosti si musí být vědom, že nemůže vést zemi, pokud bude mít v ruce odsuzující verdikt, byť nikoli definitivní. Babiš by v takovém případě nepochybně rezignoval sám, aniž by to musel mít ve smlouvě.

Vzhledem k fungování vlády je zásadnější nastavení parametrů koaliční spolupráce, které ale může navázat na partnerství z minulé vlády. Klíčový je požadavek na odvolání představitelů SPD z funkcí ve vedení a výborech Poslanecké sněmovny. Jedině tak lze zabránit permanentní nevěře ANO právě s Okamurovým hnutím. Na tuto podmínku se ale ANO tváří odtažitě, KSČM ji odmítá.

Projekt Okamura

Andrej Babiš je podle informací Deníku nakloněn ukončení námluv s ČSSD. Voliči ANO ho zasypali tisícem mailů, v nichž mu další vládní spolupráci rozmlouvali. Proti ní byla i výrazná část poslaneckého klubu ANO. Jenže jaká je varianta, která se Babišovi nabízí?

Kateřina Perknerová.
Pohledem Kateřiny Perknerové: Šachy s Okamurou

Tomio Okamura a SPD s neexistujícími pseudokoncentráky, posíláním národnostních menšin do plynu, poplašnými zprávami o ilegálních migrantech. To z jedné strany. Z druhé pak brutální vliv skutečného mocenského centra SPD, tedy lobbisty Tomáše Hrdličky, prezidentova poradce Martina Nejedlého a šéfa hospodářského výboru Radima Fialy. Ti by diktovali kontrakty, obsazování důležitých postů ve státní správě atd.

„Do projektu Okamura už byly investovány velké peníze, takže oni se nevzdají. A to s pomocí lidí v ČSSD, kteří budou naše členy přesvědčovat, aby v referendu vládní projekt nepodpořili,“ řekl Deníku člen vedení ČSSD, který si přál zůstat v anonymitě.

Středeční večerní jednání mezi zástupci ČSSD a ANO, jehož se nezúčastnili Andrej Babiš a Jan Hamáček, zásadní posun nepřineslo. Obě strany vzaly na vědomí své požadavky, upřesnily se mechanismy koaličního vládnutí, ale definitivní závěr udělají až dnes či zítra předsedové obou stran.

Jaroslav Faltýnek
Podle koaliční smlouvy ČSSD by odsouzený politik měl odejít. ANO návrh nechce