Tři miliony otestovaných za pouhé dva dny, z toho dva a půl milionu během prvního dne testování, to je nepochybně výkon. Od slovenské vlády, státní správy, armády, která nesla hlavní tíži operace.

Ale také od lékařů, kterým k už tak vyčerpávající práci přibyla povinnost navíc, a i od slovenských občanů, kteří prostě přišli. Pravda, pod hrozbou, že jinak příští dva týdny uváznou ve téměř stoprocentní karanténě, ale prostě přišli.

Samozřejmě, že rychlotesty použité na Slovensku nejsou tak přesné jako PCR. Ale pokud se chceme vrátit k normálu, pak jiná cesta než kombinace vakcíny s rychlotesty, možná s vylepšenou přesností, v dohledné budoucnosti není. Po rychlostestu se bude smět letět letadlem, jít na představení do divadla nebo do našlapaného hlediště fotbalového stadionu.

Zvykneme si na to, podobně jako si člověk zvykl po 11. září 2001 na podrobné osobní prohlídky před vstupem do letadla.

Slovenské celonárodní testování je nepochybně úspěch. Teď je otázka, zda ho Slovensko dokáže přetavit v podstatné omezení šíření nákazy, v rychlé ekonomické zotavení a v podobně rychlý návrat k normálnímu životu. Pokud se to Bratislavě podaří, vstoupí Slovensko a vláda Igora Matoviče do dějin. A právem.