„Igore, ty budeš muset být nejen lepší premiér, než ten před tebou. Ty budeš muset být nejlepší premiér, kterého Slovensko kdy mělo. Jinak budu muset udělat další revoluci,“ řekl s trochou přehánění Kňažko. Ale aniž by to možná sám tušil, vystihl největší výzvu nové slovenské vlády. Vlády, v jejímž čele bude stát právě Matovič.

Protikorupční buřič, který svým voličům líčil situaci na Slovensku tak, že stačí zatočit s korupční, s klientelistickými skupinami, vrátit do země pocit, že spravedlnost je tu stejná pro všechny, a vše bude v pořádku. Budou peníze na slušné důchody, i na ten třináctý, co pár dní před volbami schválil parlament. Bude dost peněz na nemocnice a doktory, takže se na lékařské zákroky už nebude muset čekat. Bude na přídavky pro nastávající maminky i na veškerou veřejnou dopravu pro studenty, důchodce a děti zdarma.

Bude trvat tak půl roku, kdy nová vláda zjistí, že má-li Slovensko na všechno toto mít, musí udělat mnohem víc, než jen pozavírat několik desítek korupčníků, zabavit pár vil a jachet, vyměnit několik úplatných soudců. Nemusí přitom přijít ani nějaká pohroma v podobě světové krize vyvolané panikou kolem koronaviru, ale bude stačit obyčejná cyklická recese, aby Slovensko zjistilo, že potřebuje mnohem víc, než co měl Igor Matovič a jeho strana Obyčejní lidé ve svém programu.

Že potřebuje vymyslet, jak se dostat z úrovně montážní dílny automobilek na vyšší stupeň, aby se ta auta alespoň na Slovensku konstruovala. Že potřebuje lepší školy i univerzity, efektivnější státní správu, lépe vybírat daně, že potřebuje, aby mladí Slováci neutíkali na Západ, nejméně do Česka, ale aby se naopak čeští Slováci začali vracet na Slovensko. Že potřebuje zásadně, ale opravdu zásadně začít řešit obří romský průšvih, který je kombinací rasismu, sociální bídy i vzdělanostní zaostalosti. A do toho, že musí postavit na nohy zoufale slabou armádu, vyrovnat propastný rozdíl v úrovni západu a východu Slovenska, dodělat dálniční síť, dostavět ještě nejméně jeden, dva bloky jaderných elektráren, napojit Slovensko na evropskou síť rychlostních železnic…

To není program pro slušnou slovenskou vládu na rok, na dva, ani na čtyři, ale spíše na roků deset. Igor Matovič dostal šanci začít se Slovenskem něco dělat. Aby s ním skutečně něco zásadního udělat dokázal, na to bude muset pravdu být tím nejlepším premiérem, kterého Slovensko kdy mělo. Protože pokud se jím nestane, čeká Slováky jen další těžké zklamání. Zklamání, které demokracie v zemi už nemusí vydržet.