Už se to nedá přehlédnout. Slovensko je v politické křeči a nic nesvědčí o tom, že by mělo být brzy lépe. Vystoupení premiéra Eduarda Hegera z hlavní vládní strany OLaNo spolu s několika klíčovými ministry je dalším otřesem v chaotické situaci vlády po demisi. Ta má přitom na Slovensku vládnout ještě po letních prázdninách.

V parlamentu se mezitím skládají různorodé koalice, které svými nápady, jako 500 eur za účast ve volbách, devastují, nebo hrozí devastovat napjatý rozpočet. Odklad voleb až na září, který měl dát prozápadní vládě, v níž už není hlavní chaot Slovenska expremiér Igor Matovič, čas na vzpamatování a na nějaký slušný volební výsledek, se může ukázat kontraproduktivní. Ve volbách půjde přitom o mnohem víc než jen o výměnu vlády a politické garnitury.

Luboš Palata
Sousedské vztahy, jedna z lepších stránek Zemana

Strana Směr expremiéra Roberta Fica zmutovala v proruskou extremistickou stranu, která hrozí orbanizací Slovenska, ne-li něčím horším. Sílí i neofašisté, s nimiž se demokraté už nerozpakují spolupracovat. Chudý východ Slovenska válcuje putinovská propaganda. Je mnoho důvodů, proč o Slovensko mít strach. Divného východního souseda jsme tu už měli za Vladimíra Mečiara. Teď „za války“ by to bylo ještě horší.