Slovensku se může lehce stát, že se ocitne mezi státy, které budou čelit žalobě u Evropského soudu za porušování pravidel právního státu. Jako už dnes Polsko a Maďarsko.

Svaté nadšení, s kterým vítěz slovenských voleb Igor Matovič přistupuje k boji proti korupci a očištění soudů od úplatných soudů, může totiž velmi rychle narazit na hranici právního státu a nezávislosti soudních institucí na vládní moci.

„Začínáme betonovat zákklady spravedlivého Slovenska, kde budeme rádi žít. Kde si budeme před zákonem všichni rovni,“ uvedl včera před začátkem rozhovorů o nové vládě Igor Matovič. Klíčem k tomu mají být prověrky soudců, jež by soudy podle představ Matoviče očistily od těch úplatných. Kvůli tomu však bude třeba změnit ústavu. Proto Matovič, kromě dvou více méně standardních stran Za lidi Andreje Kisky a Svoboda a Solidarita Richarda Sulíka, potřebuje i extrémně populistickou formaci Sme rodina.

Právní stát?

Návrhy reformy vypadají lákavě. „Navrhneme posílit nezávislost soudnictví a prosadit očistu Soudní rady, aby v ní byli lidé, kteří mají zájem bránit důvěryhodnost soudnictví i sankcemi ve vlastních řadách,“ uvádí program OLaNO. „Očista“ ale může být zásahem do nezávislosti soudnictví. Problematičtější je i další bod: „Navrhneme vhodný způsob prověřování bezúhonnosti soudců.“

Na první povolební debatě na televizi Markíza upozorňoval jako jediný exprezident Kiska, že je třeba velmi opatrně najít vhodné řešení, které bude odpovídat pravidlům právního státu.

Matovičovi se jeho bohulibý záměr může podařit, jen když dokáže vyvážit nutnost dodržet dělbu moci i nezávislost soudů a touhu po rychlém nastolení skutečné spravedlnosti. Věcí, které, jak ukazuje třeba i příklad Polska, nejdou moc dohromady.