Jde o to, zda je v naší moci postarat se o dobrý konec, a tím pádem učinit dobrým i všechno, co se ne úplně podařilo. Nyní například, s blížícím se koncem roku, je aktuální otázka, zda tento rok dokážeme v jeho závěru zachránit dobrým koncem. Není to nemožné, budeme-li dobří. Koneckonců jsme to my, kdo rozhoduje, zda se na svět kolem sebe podíváme z lepší, anebo horší stránky.

Ivan Hoffman
Týden Ivana Hoffmana: Vánoční bublina

Není třeba se přidat k těm, co si nemohou pomoci a musí se věčně vůči něčemu či někomu zlobně vymezovat. Lze se inspirovat lidmi radostnými, přátelskými, veselými. Ti jsou klíčem k tomu, aby se vše v dobré obrátilo. K dobrému konci se zřídka dopracujeme sporem, soutěží, prosazením svého. Dobrý konec je totiž spíše výsledkem smíření, souladu, harmonie. To jen naprostí zoufalci považují za dobrý konec, když sousedovi chcípne koza.

Jsou konce, na kterých na první pohled nelze shledat nic dobrého. Třeba u konce světa lidstvo nepřemýšlí, jak ten konec vylepšit, ale uvažuje, jak mu předejít, respektive jak ho nezavinit. Nedisponujeme představivostí, se kterou bychom konec světa blahosklonně nahlíželi tak, že když něco končí, něco jiného začíná. Vědecké uvažování o světě vychází z premisy, že má-li něco konec, je to špatně. Moderní člověk jaksi pozapomněl, že zvony nevyměřují aktuální čas, nýbrž odměřují čas, který zbývá do soudného dne. Zvonění nás upomíná k dobrotě, abychom obstáli u posledního soudu.

Ivan Hoffman
Týden Ivana Hoffmana: První sníh

Vše, co má začátek, má i konec. Někdy se ale stane, že konec ještě není koncem. Až letos se uzavřel hudební příběh písničkáře Leonarda Cohena. Tři roky po jeho smrti vyšlo album Thanks For The Dance. Deset písní, které obsahuje, svěřil na sklonku života tento mimořádný umělec k dokončení synovi a svým hudebníkům. Leonard Cohen se s námi dodatečně loučí a je to, jako by až nyní skutečně odešel. Je to silný a dobrý konec, protože Cohen věděl, že na konci záleží, i když je se vším konec…

A ještě jinak: dobrému konci nevděčíme jen za dobrou minulost, ale i za nadějnou budoucnost. Přeji vám šťastný a dobrý nový rok!

Názory zde zveřejněné přinášejí různé pohledy publicistů a osobností, ale nevyjadřují stanovisko Deníku.