Když jsem před několika dny zaregistroval za ohradou dívku na koni, na její siluetě bylo něco podezřele jinak. Neseděla sošně v sedle, hledě z výšky do otevřené krajiny. Chvíli mi trvalo, než jsem byl ochoten smířit se s tím, co vidím: I na nějakých sto metrů byla patrná ta generačně sehnutá hlava a v ruce, která nedržela uzdu, chytrý mobil. Jako novinář vím, že to není story, kterou lze prodat Hollywoodu. Příběhem by bylo, kdyby do chytrého mobilu hleděl chytrý kůň a nevěřícně kroutil hlavou nad šlendriánskou grafikou satelitní navigace, nebo tak něco.

Mně ale ten obraz ušlechtilého zvířete s mobilující obsluhou nejde z hlavy. Šlo o degradaci koně, který na procházce hrál druhé housle? Anebo sličná jezdkyně odesílala selfie do koňské internetové bubliny? Nejsem naivní a vím, že je marné vyhlížet na koních Old Shatterhanda a jeho rudého bratra Vinnetoua a že se na kopci nevynoří Robin Hood ani d’Artagnan se třemi mušketýry. Na obzoru nevyhlížíme minulost. Za minulostí se jen nostalgicky ohlížíme s vědomím, že se už na žádném koni nevrátí.

Něco mi říká, že ona silueta na horizontu bude mít symbolicky cosi do činění s budoucností. Ten kůň na svém hřbetě nesl vpravdě globální břemeno, o kterém netušíme, zda obsahuje naději, anebo hrozbu, případně v jakém poměru jsou v něm naděje a hrozby naředěny. Mobilně digitalizovaná jezdkyně mne míjela krokem. Nikoli cvalem, nikoli tryskem. Je-li mobilní, všudypřítomný internet prostředím, ve kterém se lidstvo svolá k demolici stávajícího řádu, jak to věští někteří vizionáři, pak z kroku jezdkyně, respektive kroku jejího koně, určitě nešel strach.

Co když jsem se ale špatně díval a všechno je jinak? Co když po horizontu projela pátá apokalyptická jezdkyně, která se sv. Janovi nestihla zjevit a která místo moru, války, hladomoru a smrti dostane moc decimovat hříšné lidstvo v jakési strašné (5G?!) síti? Co když ten mobil nesymbolizoval dveře ke svobodě, nýbrž vchod do bludiště, ze kterého nebude úniku? Naštěstí je zde ještě třetí možnost: Že jezdkyně na procházce pouze zvedla mobil.

Názory zde zveřejněné přinášejí různé pohledy publicistů a osobností, ale nevyjadřují stanovisko Deníku.