Tím pádem neřešil dilema, zda silvestrovské nasvícení nebe stojí za ty tisíce tun prachu, vynášeného do ovzduší pyrotechnikou, za kterou se utrácejí miliardy.

Ani já to neřeším. Rok co rok otevírám šampaňské o půlnoci na louce na kopci, ze kterého pozoruji ohňostroje v širokém okolí. Je to naprosto neekologická krása, které se dopouštějí lidoví ohňostrůjci v blízkých vesnicích a vzdálenějších městech na obzoru. Nic pražsky monstrózního, takže se neplaší slepice a netrpí pes. Jsem nicméně smířen s tím, že ohňostroje budou nakonec zakázány, neboť „způsobují respirační potíže, jež mohou vést k závažným onemocněním srdce“.

Hvězdné nebe nade mnou ovšem zrušeno nebude. A protože jsem na samotě ušetřen světelného smogu, vždy budu v pokušení zvedat hlavu k obloze. Nejen v úzkostném úžasu z nekonečna, ale také s rozpaky. Vždy jsem chtěl hvězdářský dalekohled. Dostal jsem ho k padesátinám a pořídil si k němu astronomickou literaturu, abych pak překvapeně zjistil, že nerozumím ničemu, co o nebi nad hlavou čtu, a že nevím, co v dalekohledu vidím. Na rozdíl od Ludvíka Vaculíka či Jana Hrubého. A tak laicky žasnu bez dalekohledu.

Když přemýšlím o hvězdách, nemohu přejít jednu, ze které se mé generaci před půl stoletím tajil dech. U příležitosti oslav nového roku se anglická královna rozhodla uvést do šlechtického stavu Lesley Lawsonovou, tedy modelku Twiggy. Ta se zasloužila o věhlas monarchie svou extrémní štíhlostí, velkýma očima a dlouhými řasami.

S Twiggy to je jako s ohňostroji: Co vnímáme jako krásu, považují škarohlídi za reklamu na anorexii. Anglická královna si dovolila hodně. Ale když se rozhlédneme po dnešní obézní populaci, představuje lady Twiggy ideál krásy ověřený časem. Je hvězdou, co nevybledla.

Na okraj ještě něco o politických hvězdách, co k nám promlouvají z televize. Ať už jde o prezidentského rutinéra anebo o premiéru šéfa Senátu, slušelo by jejich proslovům, kdyby s filozofem Kantem trochu žasli nad tím „mravním zákonem ve mně“. Snad někdy příště.

Názory zde zveřejněné přinášejí různé pohledy publicistů a osobností, ale nevyjadřují stanovisko Deníku.