Zřetelně bylo zdola vidět, jak hledá ideální úhel pohledu, aby pořídil dobrý snímek či video. Nezvaný vetřelec se zdržel dobrých pět minut. Dost dlouho na to, abych ho eventuálně zneškodnil. To bych ale musel vědět, jak a čím. Takže jsem se pouze skrze to droní oko mračil na obsluhu, ať už to byl kdokoli.

Teoreticky vzato, kdybych byl hodně šikovný a sundal ho kamenem, ochrana soukromí by mne přišla draho. Jak jsem si následně přečetl, drony jsou tak drahé, že jejich zničení není pouhým přestupkem, nýbrž rovnou zločinem. Dron sice nad námi podle zákona nesmí být, ale vzít spravedlnost do vlastních rukou je nepřijatelné. Na zjednávání spravedlnosti má licenci stát. Bez ohledu na to, že když je ho třeba, zrovna má na práci něco jiného. Což platí obecně, nikoli pouze u dronů.

To, co k nám přiletělo, nebyl bezpilotník, co ničí naftová zařízení, načež pak padají burzy. Navíc nejbližší vrt Moravských naftových dolů je od nás vzdálen dobré dva kilometry.

Též pochybuji, že bych se vypracoval mezi pronásledované celebrity. Pokud dron vyhlížel bazén, u kterého popíjíme se ženou dlouhé drinky, odbzučel s prázdnou. A už vůbec nedává smysl pátrat dronem po básníkovi, který v temné době lidstva v ústraní navléká na tenkou nit korálky slov, jak to kdysi vystihl Paul Valéry.

Jsou dny, kdy je obloha nad námi počmáraná hejnem dopravních letadel. Někdy se podivujeme kuráži prolétajících rogalistů, anebo si bereme dalekohled, abychom spočítali mávající výletníky v koši pod balonem. A evidujeme, když soused Štěpánek, podnikatel, přilétá vrtulníkem na svůj ranč s heliportem v nedalekých Milovicích.

Nejčastěji ale kontrolujeme oblohu kvůli přemnoženým jestřábům, kteří před konzumací myší a hrabošů upřednostňují lov slepic. Na rozdíl od dronů jsou tito záludní vrazi tiší. Není snadné naučit slepice, aby svého přirozeného nepřítele dravce v sebeobraně uklovaly.

A před naštvanými chovateli jsou jestřábi chráněni státem stejně, jako jsou kormoráni chráněni před naštvanými rybáři, špačci před vinaři, vlci před ovčáky. A bude hůř. Přicházejí zoufalé ekologické děti,
kterým bylo ukradeno dětství a sny. Škůdci všeho druhu u nich najdou zastání a po krku se půjde člověkovi. Drony při tom jistě přijdou vhod!