Je docela dobře možné, že se nacházíme v jedinečném okamžiku evoluce, kdy se člověk rozumný začíná měnit na člověka nerozumného. Příběh českého šachového velmistra Igora Rausise, který byl přistižen ve Štrasburku, jak na záchodě analyzuje v mobilu svou rozehranou partii, vypovídá o zapeklitějším problému, než je obyčejný podvod. Zatímco v minulosti byl šachista reklamou na lidský intelekt, dnes i ti nejlepší z nejlepších hrají své partie s vědomím, že software v jejich mobilu zná v každém okamžiku lepší tah.

Ivan Hoffman
Týden Ivana Hoffmana: Bezpečnější jed

Když člověk používá rozum k tomu, aby se nenadřel, výsledkem je, že přijde o svaly, zleniví a ztloustne, pokud se tedy masochisticky nedře někde v posilovně. Jakmile ovšem člověk používá rozum k tomu, aby nemusel myslet, odskáče to hlava. Pokrok, který má lidstvo před sebou, už nepočítá s chytrým člověkem či týmem lidských géniů. Čeká se na novou generaci kvantových počítačů, aby tyto spočítaly, co bude s člověkem rozumným nerozumným.

Nechuť středoškoláků maturovat z matematiky není ničím jiným než konstatováním, že myšlení bolí, a to logické nejvíc. U šachistů se ví, že kdo není skvělý už zamlada, ve stáří díru do světa neudělá. Proto byl mimochodem podezřelý náš Litevec z Ukrajiny, který v minulosti hrál i za Bangladéš, neboť jeho hvězda začala zářit až po čtyřicítce, kdy začal hrát „jako robot“.

Teď se ukazuje, že budoucnost patří generacím, které už si své tahy bez robotů spočítat nesvedou. Lidské šachy jsou odsouzeny stát se matematickým skanzenem ve světě, který se obejde bez matematiků.

Ivan Hoffman
Týden Ivana Hoffmana: Senoseč

Skandál s podvádějícím českým šachistou má jednoduché vyústění. Než velmistra Rausise naši šachoví funkcionáři přiměli, aby se vzdal českého občanství, reprezentoval nějakou jinou zemi a nedělal ostudu Beskydské šachové škole, přistižený šachista se přiznal, omluvil se kolegům a ukončil kariéru.

Nic jiného mu ostatně nezbylo. Než hrát s Rausisem, může si každý zahrát s jeho mobilem. Jenže hrát s počítačem je nuda, protože být za chytřejšího lze jenom tak, že počítač dělá hloupého. To ale sotva bude způsob, jak ošálit evoluci.

Názory zde zveřejněné přinášejí různé pohledy publicistů a osobností, ale nevyjadřují stanovisko Deníku.

Ivan Hoffman
Týden Ivana Hoffmana: Osm miliardářů