Vlastně je zázrak, že Češi jsou se členstvím v EU spokojeni. Odejít by chtěla jen desetina z nich. Pokud si naše spolužití vyčíslíme, můžeme říci, že Životní úroveň Čechů roste. Průměru EU se ale přibližují spíše ceny než mzdy, což ovšem není nic nového. Jen je třeba doplnit, že o mzdách si rozhodujeme sami. Unii jsou naše tanečky kolem konce levné práce srdečně jedno.

A jak ještě si vedou Češi po 15 letech v EU: Pijeme méně piv. Méně se rozvádíme a žijeme delší životy. Takže jo, vlastně je EU celkem fajn, ale chtělo by to trochu víc, že? A proto si již potisící řekněme, že už Nechceme být montovnou Evropy, ale jejím kreativním srdcem, a opět pro to nic neudělejme. „Česko nemá k EU alternativu. Unie se ale musí změnit,“ řekl Babiš. OK, proč ne. Jenže ona se nejspíš změní, ale co my?

Kauza Čapí hnízdo není motivována politicky, vzkázal Juncker Babišovi, což jenom dosvědčuje, jak ambivalentní je vztah českého premiéra k Bruselu. Až šéf Evropské komise musí našemu předsedovi vlády vysvětlovat něco, co je na západ od našich hranic zcela bez diskusí. I zde je problém na naší straně hřiště.

Vždyť si udělejme součet českého Trestání firem? Za sedm let nebyla ulovena ani jedna velká ryba. A k tomu přičtěme novu postavu české spravedlnosti a její vize. Asi víte, že Ministryně Benešová chce zeštíhlit justici. Vyřadila by vrchní žalobce a soudce. Pak se nedivme, že se na náměstích volá: Nejsme slepí! Proti Benešové a Babišovi protestovaly tisíce lidí po celém Česku.

Tak si alespoň popřejme, abychom za dalších patnáct let už tím kreativním, a k tomu i citlivým srdcem Evropy konečně byli.

Co je to Zkrat?Zkratkovité a nekorektní asociace po přečtení titulků, které se minulý týden objevily na Denik.cz a Dotyk.cz. Vytučněný text jsou prolinkované titulky na články. Zbytek jsou asociace.