Z globálního hlediska se řešilo především záhadné Zmizení novináře: Turci prohledali rezidenci konzula. USA chtějí nahrávky. Vypadá to totiž, že Saúdského novináře podle nahrávky mučili a rozřezali. Umíral sedm minut, což sice odporuje diplomatickým konvencím, ovšem ne těm rijádským.

Ale i česká diplomatická noha zanechala v uplynulém týdnu ve světě své stopy. Tedy jednu odvážnou stopu a jednu poníženou šlápotu.

Čeští vojáci v Afghánistánu pomstili své padlé druhy. Zabili strůjce útoku a na místě zanechali vysvětlivku náčelníka generálního štábu Aleše Opaty, že nikdo nebude beztrestně zabíjet naše vojáky. O pár dní později bylo na jejich auto nedaleko Bagrámu zaútočeno, ale podle všeho Útok Tálibánu nebyl cílený na české vojáky. Jednotka stažena nebude a dál bude plnit své úkoly. A to je dobře!

A nyní k té šlápotě. Po nějakém čase vysoký český politik vyrazil do Ruska. Ne, nebyl to prezident, ten přece sprostě mluvil na Radiožurnálu. Ale dopadlo to obdobně, protože když předseda sněmovny Vondráček (ANO) v Moskvě promluvil, vypadalo to, že si spletl století. Proto Piráti chtějí, aby se cestou Vondráčka do Ruska zabývala sněmovna. Navíc se zjistilo, že z Černínského paláce Na Vondráčka mířila kritika kvůli cestě do Ruska. Nový ministr ale prohlášení stopl, čímž vyřešil i otázku, nakolik bude vůči Hradu úslužný. Následná informace, že Ministr Petříček chce navázat na lidskoprávní politiku 90. let, tak vyvolala jen úsměšky.

A co pro diplomacii udělal náš šéf vlády? Babiš se v Bruselu sešel s Gatesem, Bill prý chtěl poznat premiéra, který neumí v 21. století s počítačem.

Co je to Zkrat?
Zkratkovité a nekorektní asociace po přečtení titulků, které se minulý týden objevily na Denik.cz a Dotyk.cz. Vytučněný text jsou prolinkované titulky na články. Zbytek jsou asociace.