I kvůli absenci plnohodnotného ministra zahraničí vládě dominuje premiér Andrej Babiš. Právě na mezinárodní scéně byl hyperaktivní, byť za skutečně velký úspěch je možné považovat to, co začal ještě jako strážce státní kasy, tedy schválení principu reverse charge evropskými ministry financí.

Zrušení migračních kvót, jimiž se Babiš rád chlubí, lze spíš přičíst tlaku středoevropských zemí. Jinak premiér kmitá mezi jednotlivými profesními skupinami a slibuje, tu investiční akce, ondy podporu bytové výstavby nebo omezování byrokracie. Sjednocující linku v tom lze ale hledat obtížně. 

Vládní premianti

Co předvedla vláda ANO a ČSSDZdroj: Deník

Sociální agendu mu velmi umně odňala Jana Maláčová z ČSSD, která svůj resort vzala pevně do ruky a prosazuje bod po bodu závazky z programu sociálních demokratů. Výsledkem je nejen lednové zvýšení důchodů v průměru o 900 korun, proplácení prvních tří dnů nemoci od července příštího roku, ale také růst rodičovského příspěvku či očekávané zavedení náhradního výživného. 

V barvách ANO se tradičně činí ministr životního prostředí Richard Brabec a dobře našlápnuto má i šéf zdravotnictví Adam Vojtěch, který se snaží o pročištění finančních toků mezi nemocnicemi a dodavateli techniky i léků. Profesionální výkony podávají ministryně financí Alena Schillerová a pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Celkově to ale vypadá jako příštipkaření bez jasných priorit typu vysokorychlostní železnice, digitalizace státu či důchodové reformy. Nejde ovšem o vyhlášení několika hesel, ale systematickou práci k jejich naplnění.

Úlety i pochvala

Když pomineme počáteční úlet s dosazením Taťány Malé na šéfku resortu spravedlnosti a Petra Krčála na sociální věci, lze kabinet pochválit za výběr nového šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů a civilní rozvědky, Radim Dragoun i Marek Šimandl působí jako odborníci bez politických vazeb.

Samostatnou kapitolou je kauza Poche, která tři měsíce plní mediální prostor a zřejmě skončí příští týden jmenováním Tomáše Petříčka (ČSSD) šéfem české diplomacie.