Jan Kněžínek sice formálně rezignoval sám, ale všechny okolnosti napovídají, že pokud to vůbec zamýšlel udělat, tak až během léta. Na jeho místo nastoupí Marie Benešová (71).

Co o této ženě víme? Vzděláním je právnička, většinu své profesní dráhy se zabývala advokacií, byla poslankyní za ČSSD a také místopředsedkyní této strany. K vrcholům její kariéry patřilo období, kdy zastávala post nejvyšší státnízástupkyně (1999–2005) a ministryně spravedlnosti v Rusnokově vládě.

Žalobci v ohrožení

Těžko bychom hledali politicky i odborně kvalifikovanějšího adepta na šéfa justice. Avšak v okamžiku, kdy v Českérepublice vládne tandem Babiš–Zeman, si s tímto prostým konstatováním nevystačíme.

Ihned po oznámení její nominace se vyrojily úvahy, že Benešová střídá korektního úředníka a legislativce Kněžínka proto, aby zařídila zastavení premiérova trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo. Přišlo totiž dva dny poté, co policie navrhla jeho obžalobu. O ní rozhodne státní zástupce Jaroslav Šaroch. Jeho nadřízenou je přes několik stupňů ministryně spravedlnosti.

Není ovšem pravděpodobné, že by se zkušená Benešová o podobně okatý zásah pokusila. Vítr pochybností vane odjinud. Prezident Miloš Zeman neodpouští jakoukoliv kritiku své osoby a názorů.

V poslední době mu je trnem v oku především nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Postavil se za vrchního olomouckého žalobce Iva Ištvana, jehož práci hlava státu opakovaně zesměšňovala. A co hůř, v aféře kolem možného ovlivňování soudců Ústavního a Nejvyššího správního soudu se ztotožnil s muži v taláru. Soudci Vojtěch Šimíček a Josef Baxa před poslanci uvedli, že se je v živých kauzách pokusil přetáhnout na prezidentovu stranu jeho kancléř Vratislav Mynář.

Nejohroženější osobou v justici tak není návladní Šaroch, ale trojice klíčových státních zástupců – Pavel Zeman, Ivo Ištvan a Lenka Bradáčová. Tu pro změnu nemá ráda Benešová.

Staronová ministryně spravedlnosti má velký vliv na Miloše Zemana (koneckonců na její doporučení jmenoval předsedou Nejvyššího správního soudu Michala Mazance) a nepochybně bude hodně viditelnou členkou vlády.

Žena, která se proslavila bojem proti korupci i výrokem o justiční mafii (Vesecká, Němec, Grygárek, Kučera) a sama byla na hodinu vyhozena Pavlem Němcem, respektive Paroubkovou vládou, z místa nejvyšší statní zástupkyně, snad dostojí své pověsti a nesníží se k lokajskému plnění prezidentových pokynů.

Sebevražedná mise

Babišův tah má i další pikantní nádech. Zatímco budoucí ministr dopravy Vladimír Kremlík byl dlouhá léta jen řadovým členem ČSSD, Marie Benešová byla její vrcholnou funkcionářkou. Oba se s ní rozešli ve zlém. Babiš tak instaluje dva ministry za ANO, kteří v minulosti kopali za oranžové, což teď určitě platit nebude.

Zeman s Babišem si kompletují vládu k obrazu svému, zatímco sociální demokraté ustupují na všech frontách a vzhledem k blížícímu se splacení 338milionového dluhu si zřejmě už jen říkají: Každý den dobrý.