Jsou jim odpovědni a mají právo tlumočit jejich názory. Premiér Babiš řídí menšinový kabinet, což je nelehká role. Vyžaduje hodně politického umu a taktiky, zvláště při schvalování rozpočtu jako základního zákona roku.

Skutečně jistých má totiž jen 93 hlasů zákonodárců ANO a ČSSD. Je svatou povinností šéfa vlády domluvit si pro jeho návrh dostatečnou podporu.

Babiš v tom selhal. Odmítl vyhovět KSČM v přesunu deseti armádních miliard do vládní rezervy (byť ještě v létě hovořil o tom, že 52 miliard na bojová vozidla pěchoty jsou v krizi zbytný výdaj, který se dá odložit).

Tento ústupek je nepředstavitelný i pro jeho ministry obrany Metnara a financí Schillerovou, ale také koaliční ČSSD. V tom případě měl Babiš hledat spojence jinde než u KSČM, vyjednávat, nabídnout kompromisní řešení. Co udělal? Vynadal opozici do nezodpovědných, proradných a hloupých politikářů, kteří odmítají chápat jeho nejlepší úmysly s touto zemí. Z důvodu, že nevyslyšela jeho přání, aby při hlasování opustila sál.

A v tom je zakopaný pes. Jak řekl šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek: „Vy nás vyzýváte, abychom porušili poslanecký slib!“ Navařenou kaši si musejí sníst koaliční strany. Dnes se ukáže, zda ji Andrej Babiš a Jan Hamáček dokázali upravit tak, aby byla pro Sněmovnu poživatelná. Ne-li, měli by to zabalit.