Zeman může jít na doraz i proto, že mu kryjí záda komunisté. Jejich předseda Vojtěch Filip Deníku řekl, že podpora vlády, v níž by Poche seděl, by „pro členskou základnu KSČM byla velký problém“. Proto doufá, že Poche svou kandidaturu stáhne.

Hra o Pocheho

S vědomím postoje KSČM prezident zřejmě šéfa sociální demokracie Jana Hamáčka vyzve, ať nominuje jiného zástupce ČSSD. Hamáčka to nezaskočí, neboť už v úterý hovořil o plánu B, který se ve stranické kuchyni rodí. Pravděpodobně půjde o návrh, aby dočasně ministerstvo zahraničí řídil on sám. Po jisté době, uprostřed prázdnin, pak může nastoupit někdo jiný.

Zřejmě to ale nebude hradní favorit Jan Kohout, který má od roku 2013 přerušené členství v ČSSD. Podle informací Deníku by ho muselo současné vedení strany hodně přemlouvat, aby to jako krizový manažer vzal už potřetí. Zůstává v něm totiž hořkost, že kvůli angažmá v Rusnokově vládě ho Sobotkova garnitura označila za slabocha a Zemanova poskoka.

Rozhovor s Vojtěchem Filipem najdete už zítra v tištěném vydání Deníku

Pokud se Hamáčkovým pověřením vyřeší problém Poche, neznamená to definitivní krok ke jmenování vlády. Filip Deníku prozradil, že i jména ministrů spravedlnosti a zdravotnictví by měli schválit šéfové ANO, ČSSD a KSČM. Problém je, že premiér Babiš svoje návrhy do včerejšího poledne neprojednal ani s ministerskými adepty, ani s šéfy ČSSD a KSČM.

Písemný seznam se jmény dostal jako první Miloš Zeman. Nominace ministra průmyslu a obchodu se může odvíjet od toho, jak dopadne dnešní valná hromada ČEZ, na níž by Babiš rád oslabil jejího generálního ředitele Daniela Beneše. Filip se přitom už smířil s dosavadním ministrem Tomášem Hűnerem a nebyl by proti jeho pokračování ve funkci. Totéž platí o šéfovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi.

Spokojení komunisté

Předseda KSČM může být se svojí aktuální rolí spokojený, protože prosadil personální i programové priority své strany. Ustoupil v jediném bodě, jímž je vyslání zástupců KSČM do dozorčích rad státních firem. To ovšem udělal proto, že šlo o požadavek komunistických orgánů.

Dnes možná bude Česká republika blíže vládě s důvěrou. Nelze však vyloučit, že když Poche na svoji kandidaturu nerezignuje, ČSSD z koaličních námluv vycouvá a Andrej Babiš se buď opře o Okamurovu SPD a Filipovu KSČM, nebo začne chystat předčasné volby.