Bohorovnosti, Miloši Zemanovi vlastní, zde bylo o trochu méně, než bývalo obvyklé. Prezident připomněl také legrační letáčky, které podle něj možná ovlivnily první kolo. A jeho voliči jistě opomenou to, že zmíněné diverzní letáky se roznášely v jediné ulici a volby ovlivnit opravdu nemohly. Nebo rozhodně volby neovlivní výrazněji než takzvaná migrační krize, kterou Zeman dmýchal, aniž by reálně existovala.

Zmínil také takzvaný útok Femen, při němž prezident nedokázal čelit nahému tělu sympatické ženy. A co je nejvíc šokující, dokonce připustil, že se střetne v televizní debatě s druhým kandidátem, který postoupí do druhého kola.

Je to strach, co z Hradu poprvé za pět let zavanulo?

Druhé kolo je úplně jiná soutěž než kolo první. Kdyby Zeman postoupil s výsledkem blížícím se 50 procentům, nebylo by co řešit. Politologické poučky mluví jasným hlasem: lidé raději volí proti svému přesvědčení, hlavně když jsou členy vítězného týmu.

Jak jsou ale karty rozdané nyní, není dobojováno ani trochu. A Zeman, cynický technolog moci, který se chce udržet u funkce co nejdéle, to moc dobře ví.