Ať cestujete na jih vlakem nebo autem, ocitáte se hluboko v minulém století. Teď mluvme o autech. Ty se sunou v kolonách znečišťujících přírodu a otravujících všechny okolo. Až na pár úseků je cesta z Prahy do Budějovic a na rakouské hranice ne očistec, ale pravé peklo.

Už léta je naplánována stavba dálnice, která povede středními Čechami. A léta ji blokují „aktivisté“. Jednou chrání životní prostředí, podruhé obyvatelstvo. Jindy se snaží se státem handrkovat: My vám to možná povolíme, ale zato nám tu postavte moře i s plážemi.

Martin Komárek
Vraťte nám korunu!

A pokračuje to. Ve čtvrtek v Jílovém uspořádalo ministerstvo debatu s představiteli obcí, jichž se stavba dotkne. Některé jsou pro a některé proti.

Sotva setkání skončilo, ozval se spolek Alternativa středočeské D3. Prý se vše dělo za zavřenými dveřmi a pokoutně. A hned ti alternativci přišli se stohem námitek, proč se stavět nemá. (Jistě na ně nekápli najednou, mají je připravené.)

Teze mají společnou jednu věc: absolutně s problémem nesouvisí. Jako bych říkal děcku: Nemůžeš jít večer do kina, protože v Senegalu je situace nejistá. S něčím takovým se nedá polemizovat, nedá se to vyvrátit. Dokud nebudeme mít dobrý stavební zákon, který znemožní nesmyslné průtahy, zůstaneme v tom minulém století. Navěky?