Znárodnit aerolinie? Proč?
Ministryně financí Alena Schillerová soudí, že by stát měl koupit České aerolinie. Podobně mluví i premiér Andrej Babiš. Na první pohled to vypadá rozumně. Letecké společnosti patří k těm, kteří kvůli koronaviru prohrávají nejvíc. A navíc je to přeci národní dopravce. Co jiného by se už mělo postátnit?
Na druhý pohled je to jinak. Název nenázev, České aerolinie jsou komerční společnost jako každá jiná. Jsou součástí firmy Smartwings, která má české i zahraniční akcionáře. Jako všechny podobné i jiné firmy mají přístup ke zdrojům, jimiž vláda pomáhá těm, kdo museli přerušit práci a podnikání.
Stejně drtivě jako na letecké společnosti, možná ještě drtivěji, dopadl koronavirus na lázně. Ty lze také nazvat „rodinným stříbrem“, i když jsou to soukromé podniky. Nebylo by tedy lepší na čas znárodnit právě lázeňství? Nebo velké hotely?
V případě Českých aerolinií stát dříve hospodařil mizerně. Přivedl je na pokraj úpadku. Záchranu přineslo až drastické šetření a zahraniční investoři. Je teď stát najednou lepším manažerem? A proč by měl být? Kde se to naučil?
Vláda o pomoci podnikatelům a zaměstnancům, na které dopadla koronakrize, hodně a ráda mluví. Profesionální komory i odbory říkají slušně, ale jednohlasně a důrazně: Pomoc je ve srovnání s vyspělými státy pomalá, těžkopádná a byrokratická.
Je důležité, aby byla inteligentnější a rychlejší. Stejně důležité, nebo možná ještě důležitější je, aby byla spravedlivá. Stát by neměl v žádném případě zachraňovat jedny podniky na úkor druhých. Neměl by zvýhodňovat některé soukromé vlastníky. Hořkost z toho, že jedněm nadržuje a druhé potápí, může záhy zcela zničit zadostiučinění, které působí schopnost zvládat epidemii.
.