Několik měsíců to nebylo jasné v Jaroměřicích nad Rokytnou, i když rozlehlý areál s fotbalovým hřištěm, atletickým oválem a sokolovnou s velkým společenským sálem nabízel spoustu možností pro využití.

Město vyšlo pořízení areálu na čtyři miliony korun. K definitivnímu převedení majetku došlo letos na jaře. Tehdy se zdálo, že sokolovnu půjde za dvacet milionů korun zrekonstruovat, po posledním jednání zastupitelů je však jasné, že budova se promění v sutiny celá, a náklady na obnovu sportovního areálu kvůli demolici vzrostou o dalších deset až dvacet milionů korun.

„Zastupitelé to přijali jednohlasně. Podle stavebních odborníků by totiž z opravované sokolovny zbyly pouze obvodové zdi, a proto už je lepší vybudovat novou budovu tak, aby vyhovovala dnešním požadavkům," vysvětlil jaroměřický starosta.

Teplo od ledu

Představy jsou vskutku velkolepé. Do dvou let by se obnovy mohlo dočkat velké travnaté hřiště, atletický ovál i tenisové kurty, to vše včetně nových podzemních rozvodů sítí. Navíc má vzniknout dráha pro in-line bruslení a cvičební prvky pro děti i seniory. Nová hala by měla poskytnout zázemí pro hráče stolního tenisu nebo třeba tělesná cvičení, například oblíbenou zumbu. „Hala bude postavena jižněji než stávající sokolovna. Ta by nám zasahovala do in-line dráhy," poznamenal Jaroslav Soukup.

Součástí obnoveného areálu má být také plocha pro víceúčelové hřiště. V létě na něm bude možné hrát volejbal nebo třeba nohejbal, v zimě na něm půjde vytvořit umělá ledová plocha pro bruslaře. Radnice by navíc ráda využila odpadní teplo z chladicího zařízení na vytápění nové sportovní budovy.

Smělým plánům zatím k realizaci chybějí peníze. „Předpokládáme, že ministerstvo školství vypíše i v nejbližších letech dotační tituly, které budeme moci využít. Jaroměřice by si je zasloužily," mínil Jaroslav Soukup s tím, že současně se sokolským areálem bude menší místo pro sportovní vyžití ve městě vznikat v ulici Kaunicova.

Jiné záměry se sokolovnou mají ve Starči. Vedení městyse totiž sokolovnu pořídilo ani ne tak z nedostatku prostor pro kulturu či sport, ale spíše ze strategických důvodů. „Nechtěli jsme, aby to koupil nějaký spekulant. Sokolovna stojí v zástavbě rodinných domků a tím, že ji budeme mít ve vlastnictví, můžeme ovlivnit, co se v ní bude dít. Jinak by tam mohlo vzniknout něco, co by občanům hlavně z okolí vadilo, a my bychom tomu nijak nezabránili," zamýšlel se stařečský starosta Čestmír Linhart. „Součástí tohoto odkupu byl také pozemek, který tvoří příjezdovou komunikaci na sokolské hřiště. Kdyby ho získal někdo jiný, mohl by nám v přístupu zabránit," dodal.

Co dál se sokolovnou se ve Starči zatím neví. Podle starosty by tam mohla vzniknout expozice o historii obce nebo místní knihovna. „Návrhů je víc. Během léta jsme řešili jiné věci. Museli jsme zajistit, aby do sokolovny nezatékalo, a celkově ji vyklidit, abychom se v ní vůbec mohli pohybovat. S tím nám pomohli i děti, které se zapojily do brigád," podotkl Čestmír Linhart.

Poškozenou sokolovnu se podařilo získat také Šebkovicím. Kdysi hojně navštěvovaný kulturní stánek se v posledních letech proměnil v budovu, do které kvůli riziku zranění nebylo možné ani vstoupit. „Koupili jsme ji za 350 tisíc," podotkl šebkovický starosta Josef Holčapek s tím, že vrátit sokolovně původní účel bude několikanásobně dražší.