Výstavu připravilo Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod ve spolupráci s Kulturvernetzung Niederösterreich.

Slavnostní otevření výstavy se uskuteční 30. listopadu za účasti Marie Kružíkové, radní pro oblast kultury a cestovního ruchu Kraje Vysočina a Franze Kemetmüllera, hejtmana okresu Waidhofen an der Thaya.

Výstava měla premiéru vloni v Třebíči, kde ji zhlédlo více než šest tisíc lidí. Letos  projevilo o výstavu zájem právě Stadtmuseum ve Waidhofenu an der Thaya. Celá výstava je připravena v českém a německém jazyce a samotný výstavní koncept je založen na prezentaci betlémářství  z českých a rakouských příhraničních regionů, a to jak ve formě historických betlémů, tak i současné betlémářské tvorby. Vystaveny budou betlémy současných tvůrců z etnografické sbírky Muzea Jindřichohradecka, historické papírové betlémy z Muzea Vysočiny Třebíč a betlémy vytvořené rakouským  Krippenbauverein z Hollabrunnu. Celá výstava čítá více než 30 betlémů.

V průběhu příprav výstavy se přišlo na zajímavý postřeh. U nás považujeme za betlémáře toho, kdo vytváří figurky, nezdůrazňujeme způsob jejich rozestavění a vše, co s jejich rozestavěním souvisí, tedy i forma modelu krajiny. V Rakousku je tomu jinak, figurky se někde získají, často nakoupí. Betlémář je ten, kdo z nich vytvoří celek.

Chcete-li tedy poznat rozdíl mezi rakouským betlémářstvím a tím naším, vypravte se některý adventní víkend do Waidhofenu an der Thaya. Muzeum bude mít otevřeno v prosinci vždy v sobotu a neděli, a také 26. prosince od 10 do 12 a od 14 do 17 hodin.

Navíc se nabízí i možnost zažít typickou rakouskou vánoční atmosféru na některém z waidhofenských vánočních trhů.

Vladimír Šprincl