Díky vynikající práci byli totiž pelhřimovští kriminalisté loni první v kraji v objasňování trestných činů. Z celkových 1 451 případů našli viníka u téměř 61 procent. Statistiku dokládají i následující dva případy.

Devětatřicetiletý Libor Dvořák dle svých slov nikdy nebyl na dovolené, celý život poctivě pracuje a nyní staví rodinný dům. Jenže právě jeho objekt se dostal do hledáčku jednoho nenapravitelného recidivisty, který byl už v minulosti ve výkonu trestu. Kriminálník z rozestavěného domu poprvé sebral kanystry 
s naftou a 90 tisíc korun. O několik dnů později se na místo činu vrátil, vypáčil vrata a zase na místě řádil.

„Policisté odvedli vynikající práci. Jenom mě mrzí, že je někdy brzdí soudci a že naše zákony nejsou zrovna dvakrát dobré. Muž, který mě vykradl, dostal dva roky. Pokud ale bude, jak se říká, sekat latinu, tak je 
v létě venku,“ povzdychl si Libor Dvořák. Ten dodal, že pozemek už má mechanicky 
i elektronicky zabezpečený.

Druhý případ se stal v jedné humpolecké firmě. Více než rok z ní 47letý cizinec kradl materiál. „Krádeže provedl nejméně ve dvou stech případech. Věci většinou pronášel bočním východem z areálu,“ popsala policejní mluvčí Hana Kotková. Materiál pak prodával ve výkupně sběrných surovin.

„S prací policistů jsme spokojeni. Komunikace a předání informací mezi nimi a naší firmou zafungovala dobře, což přineslo kýžené ovoce, a zloděj byl dopaden,“ okomentoval případ vedoucí výroby závodu.

A právě nejtěžší v objasňování je podle detektivů majetková trestná činnost, kdy zloději vykrádají sklepy, domy, auta, jednoduše vše, co jim přijde pod ruku.

Těchto případů se na Pelhřimovsku stalo rovných 812, přičemž objasněno jich bylo 321. „Bohužel v dnešní době nemá nikdo peníze, tak kradou všichni a všechno,“ upozornil vedoucí pelhřimovské kriminálky Luboš Jakoubek.
Trestných činů se od loňského ledna do letošního 29. února na Pelhřimovsku stalo 1451, z toho jich policisté objasnili 884.

Dobrá znalost terénu i lidí

Podle Jakoubka má na téměř 61 procentní objasněnosti vliv hned několik faktorů. „Kraj Vysočina funguje druhým rokem, řekněme, že v roce 2011 jsme se stabilizovali, hledali jsme k sobě cestu nejen z jiných územních odborů, ale i mezi sebou. Velkou roli hraje i to, že  máme dobrou místní znalost, známe terén, lidi. To se pak na výsledku musí zákonitě podepsat,“ zdůraznil Jakoubek.

Ten dodal, že Pelhřimovsko patří k jednomu z nejbezpečnějších regionů v republice. Násilná trestná činnost, která zahrnuje loupeže nebo vraždy, se detektivům daří odhalovat s více než 82 procentní úspěšností. Stoprocentní úspěšnost hlásí kriminalisté z mravnostního oddělení. „Z třinácti případů jsme jich třináct objasnili. Jednalo se o pohlavní zneužívání,“ uzavřel vedoucí.

Práce detektivů versus krimiseriál

Pelhřimovští kriminalisté řeší dnes a denně vážné, ale i běžné zločiny. Dá se vůbec jejich mravenčí práce srovnávat například s televizním seriálem Kriminálka Anděl? Je tento seriál blízký skutečné policejní praxi, nebo je naopak práce reálných detektivů absolutně jiná? „V seriálu je vidět práce detektivů, kteří jsou v terénu, ale další fázi vyšetřování, tedy tu administrativní část, která je nejnáročnější, tam už nedávají. Při odhalování tam  ale nějaké společné rysy určitě jsou,“ přiblížil pelhřimovský kriminalista Luboš Jakoubek.