Potratový zákon podle organizátorů protestních akcí už od roku 1957 umožňuje legální zabíjení, nebo dokonce vraždění nenarozených dětí. Proti potratům ve středu bojovala také matka osmi dětí, Marie Palánová z Jihlavy.

„Je důležité těm ženám, které se dostanou do těžké situace, dát najevo, že je i jiné řešení než zabití nenarozeného miminka. Chápeme, že se mnohé ženy velmi lehce mohou ocitnout v svízelné situaci. A my je určitě nechceme odsuzovat, ale chceme jim ukázat, že vždycky existuje nějaká pomoc,“ přiblížila Marie Palánová.

Pochodu v centru Jihlavy se zúčastnil i důchodce Vilém Wodák. Ten před nedávnem podepsal petici, jejíž iniciátoři požadují zrušení potratového zákona. „Je to názor, za který se nemusím stydět. Bráníme se tomu, aby i nadále existoval špatný zákon, který vlastně legálně zabíjí zdravou generaci. Lidský život je totiž hoden ochrany od samého začátku. Navíc si uvědomme, že mluvíme o umělém přerušení těhotenství, což je nesmysl. Potrat znamená definitivní řešení bez cesty zpátky,“ řekl Wodák.

Na Pochod pro život se vydalo přes osmdesát lidí. Místem shromáždění byl kostel minoritů v ulici Matky Boží, kteří tuto aktivitu podporují. „Myslím si, že se k těmto věcem mají potřebu vyjádřit nejen věřící lidé. Někdy, když slyším rozhovor dvou žen na ulici a jedna z nich mluví o tom, že si to nechala vzít, až mě v takových chvílích mrazí. Jedná se o citlivé téma, těžko říct, co bych dělal, kdybych se ocitl v kůži těhotně ženy nebo maminky, která se rozhoduje, co dál,“ doplnil Wodák.

S tak velkou účastí a podporou nepočítal ani organizátor pochodu Jan Vrána ze sdružení Stop genocidě.

„Mysleli jsme, že se dostaví tak padesátka lidí. Jsme potěšeni takovým zájmem. Další pochod se zřejmě uskuteční za dva měsíce. Podpisová akce byla v Jihlavě už několikrát, petici podepsaly stovky Jihlavanů. Petici bychom chtěli v červenci nebo srpnu předat vládě České republiky,“ informoval Vrána s tím, že během čtyř let se podařilo po celém Česku shromáždit okolo dvaceti tisíc podpisů, které podporují zrušení potratového zákona.

Jan Vrána je známý tím, že proti potratům bojuje ještě jiným způsobem. Pořádá výstavy, na kterých je bez cenzury a bez příkras zobrazován průběh umělého přerušení těhotenství. I s těmito výstavami se mohli loni a letos Jihlavané seznámit. „Chtěli bychom docílit toho, aby byl lidský život chráněn od početí, aby se obnovila ochrana lidského života tak, jak to má být,“ dodal Vrána.

ZUZANA MUSILOVÁ