Vrásky na čele nedělají pouze řidičům aut, ale také cestujícím veřejnou dopravou. Ti musí počítat se zpožděními v desítkách minut. Týká se to cestujících ve vlacích, autobusech i městské dopravě. Nejvíce času navíc stráví lidé v autobusech náhradní dopravy jezdících kvůli výluce na železnici.

Autobusy na Brno jedoucí místo rychlíků nabíraly cestou zpoždění až dvacet minut kvůli pracím na silnicích po trase od začátku výluky. Nyní navíc přibyla objízdná trasa přes Číměř kvůli neplánované uzavírce před Vladislaví.

„Dopady na náhradní autobusovou dopravu jsou různé s ohledem na aktuální provozní situaci na silnicích. Některé autobusy zde naberou zpoždění do pěti minut, některé do deseti minut a některé přijedou včas dle výlukového jízdního řádu," informovala mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

Stejnou objízdnou trasu musí využívat také linkové autobusy. A zpoždění u nich bývají podobná. O tom, jak dlouho uzavírka potrvá, se rozhodne během víkendu.

Složitá dopravní situace přímo v Třebíči komplikuje dodržování jízdních řádů také městským autobusům. „Je to způsobeno především výjezdem z Karlova náměstí u hlavní pošty do ulice Bedřicha Václavka. V křižovatce na Masarykově náměstí nám nefungoval výjezd doprava, kam vždy stihlo vjet pouze pár aut," vysvětlil vedoucí odboru dopravy na třebíčské radnici Aleš Kratina.

Jednotlivé autobusy mohou nabírat zpoždění přes deset minut. „Přes den nám dopravce zasílá informace o dvanácti až patnácti spojích, které mají zpoždění více než deset minut," sdělil Kratina.

Pokud tedy cestující potřebují stihnout návazné spoje například na dopravním terminálu u vlakového nádraží, je dobré vyjet s předstihem.

Nicméně situace by se měla zlepšit po prodloužení zelené na problematických semaforech. „Nyní se testují nové signální plány. Jejich ostré nasazení proběhne v příštím týdnu. Věřím, že to bude již v pondělí, ale nemohu to ještě na sto procent potvrdit," doplnil Kratina.